Stredná skupina otvorených profesionálnych domácich miláčikov. Synopsa GCD "Domáce zvieratá" náčrt lekcie o svete okolo (stredná skupina) na túto tému. Úloha „Nakresli zvieratko“

Lekcia o znalostiach "Domáce zvieratá". stredná skupina


Cieľ:
sprehľadnenie, rozšírenie a aktivácia slovníka na tému „Domáce zvieratá“;
Úlohy:
-upevniť si zručnosť správnej zhody prídavných mien s podstatnými menami;
- formovať schopnosť používať v reči predložky „na“, „pod“, „pre“, „v“, „od“;
- upevniť zručnosť zostaviť spoločnú vetu pomocou predložkových konštrukcií;
- cvičiť deti v zostavovaní zložené súvetia vrátane predložkovej pádovej konštrukcie;
- rozvíjať vizuálne a sluchové vnímanie;
- rozvíjať jemnú motoriku a priestorovú orientáciu;
- automatizovať dodávané zvuky;
- vychovávať k pozornému prístupu k domácim zvieratám.

Vybavenie: hračky (mačka a mačiatka), demonštračné obrázky zobrazujúce domáce zvieratá, magnetické karty do hry "Priateľská rodina".

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment
Deti stoja v kruhu a držia sa za ruky.
My dievčatá a chlapci
Nie je zvyknutý na zúfalstvo.
Radi počúvame knihy.
A, samozrejme, hrať!
2. Komunikácia témy a účelu hodiny.
3. Didaktická hra „Rozpoznať podľa hlasu“
Učiteľka napodobňuje krik rôznych domácich zvierat, vyzve deti, aby tieto zvieratá spoznali a odpovedali v mene mláďat týchto zvierat.
4. Prstová hra „Mačka“ E.B. Chistyakova


Pozrite sa na okno -ruky nad hlavou
Objavila sa naša mačka.-
plynulé pohyby rúk pred hrudníkom
Uši sú ostré, líca hrubé, -
všetky prsty postupne "ahoj"
Oči sú prefíkané, labky rýchle.
s palcami
5. Hra „Hide and Seek“
Učiteľ vyzve deti, aby našli mačiatka mačky Muska (mačiatka sú ukryté v rôznych častiach skupiny).
deti: - Toto mačiatko som našiel na stoličke (pod stolom, na okne, v skrini, na poličke atď.)
6. Didaktická hra "Ako podobné?"
- Vyberte si mačiatko, ktoré vyzerá ako jeho matka, a povedzte nám, aké sú podobnosti.
Odpovede detí:
Toto mačiatko vyzerá ako jeho matka. Má ostré uši ako Muska.
Toto mačiatko vyzerá ako jeho matka. Muska má bielu papuľu a mačiatko má tiež bielu papuľu.
- Toto mačiatko vyzerá ako matka s červeným kabátom.

7. Telovýchovná minúta
Ľudová vonkajšia hra "Mačky a myši"
8. Didaktická hra „Priateľská rodina“
Učiteľ vystaví obrázok domáceho maznáčika (ocka) a vyzve deti, aby našli matku a mláďa z tejto rodiny.
Formulár odpovede:
- Býk a krava majú malé teliatko.
- Koza a koza majú malé kozliatko.
- Baran a ovečka majú malé jahniatko.
- Mať mačku a mačku malé mačiatko.
9. Didaktická hra "Naughty"
Učiteľka vyzve deti, aby zavreli oči, v rodinách obmieňa zvieracie mláďatá, vyzve deti, aby povedali, kto pred kým utiekol a vrátil nezbedníkov na svoje miesto.
Odporúčané odpovede od detí:

- Mačiatko utieklo od mačky a mačky a teľa utieklo pred býkom a kravou.
10. Zhrnutie vyučovacej hodiny.
Učiteľ vyzve deti, aby sa porozprávali o tom, čo sa im na hodine páčilo a poďakuje za aktivitu a poznatky.


K téme: metodologický vývoj, prezentácie a poznámky

Zhrnutie lekcie o kognitívnom rozvoji „Domáce zvieratá“ pre seniorskú skupinu s využitím IKT technológií

Účel: upevniť predstavy detí o domácich zvieratách Úlohy: Podporovať povedomie detí o osobitnom vzťahu (starostlivosť, pozornosť) ľudí k domácim zvieratám Upevniť poznatky o vonkajších znakoch zvierat ako ...

ZHRNUTIE LEKCIE O KOGNITÍVNOM VÝVOJI DETÍ V STREDNEJ SKUPINE TÉMA: "NÁVŠTÍVAŤ ZIMU - ZIMU" (ZÁVEREČNÁ LEKCIA)

Tento článok predstavuje poslednú lekciu o kognitívnom vývoji detí v stredná skupina. Účelom práce je prispieť k upevňovaniu vedomostí detí o zime ....

Abstrakt lekcie o kognitívnom vývoji pre deti strednej skupiny Zima sa blíži

Cieľ: Zovšeobecniť a systematizovať poznatky detí o zmenách v prírode na jeseň Úlohy: Upevniť poznatky o vlastnosti jeseň; predstaviť mená zvierat, ich prostredie, pripraviť ...

Christina Elizarova
Abstrakt lekcie v strednej skupine "Domáce zvieratá"

Približný základný všeobecný vzdelávací program

Vek skupina: Stredná

Predmet: Domáce zvieratá

(v súlade s integrovaným tematickým plánovaním

Téma GCD: « Domáce zvieratá a ich deti»

("Vývoj reči", "Kognitívny vývoj")

(s vedením vzdelávacej oblasti a programová oblasť)

Cieľ: Vytvárať podmienky pre rozvoj predstáv o domáce zvieratá a ich deti.

Úlohy:

(vývoj, vzdelávanie, školenie s uvedením vzdelávacej oblasti)

1.vzdelávacie: Formovať vedomosti a predstavy detí o domáce zvieratá a ich mláďatá

Formovať schopnosť tvoriť zdrobnenú formu podstatného mena z mien mláďat zvierat. Rozvíjať schopnosť správne vytvárať formuláre akuzatív podstatné mená.

2.Vzdelávacie: Rozvíjať záujem o voľne žijúcich živočíchov. Rozvíjajte aktívnu detskú slovnú zásobu mien zvierat a ich mláďat. Rozvíjať všeobecnú a jemnú motoriku, koordináciu reči s pohybom.

3.Vzdelávacie: Pestovať pozornosť, pozorovanie, dobrú vôľu, iniciatívu.

Aktivity: Vývin reči.

Formy organizácie: skupina, individuálny.

Formy realizácie detských aktivít: situačný rozhovor, didaktická hra.

Vybavenie:Séria obrázkov na tému: Mačka a mačiatka. Kravské teľatá. Koza koza. Žriebä koňa. Prasiatka, Ovce a jahňatá, Pes a šteniatka. Hračky domáce zvieratá.

prípravné práce: ___

Pokrok GCD

Činnosť vychovávateľa Činnosť žiakov Pozn

Úvod (motivácia)

Deti stáli v polkruhu a usmievali sa na všetkých okolo,

Stáli na svojich miestach, nikto nie je preplnený,

Poviem ti tajomstvo: „Bude to zaujímavé! “

Deti, dnes som si pre vás pripravil hádanky, chcete ich uhádnuť.:

Pomáha človeku

Dáva mu mlieko

Sú tam rohy, ale nechoď,

Celý deň žuje trávu.

Chlapské meno zvierat zobrazené na obrázku a ich mláďatá.

Myši pred ňou utekajú

Kožušina je mäkká ako vata.

Hlasno spievať pieseň

Pitie mlieka z podšálky.

Mlieko dáva trochu.

Sú tam kopytá a sú tam rohy.

Ak vpustíte do záhrady,

Všetka kapusta bude preč.

Kto sa v stepi tak rýchlo ponáhľa?

Kopytá hlasno cinkajú.

Skáče veselo, hravo.

Chvost sa vlní a hriva sa vlní.

Rád leží v mláke

Môže chrčať a škrípať.

Aj na chrbte

Má štetiny.

Namiesto šiat a košele

Všade naokolo má kučery.

Môžete si ostrihať kučery

A potom pliesť ponožky.

Ako sa dá toto všetko vymenovať zvierat?

Deti počúvajú a hádajú hádanky, zavolajú dospelého zviera a ich dieťa.

Hlavná časť. Riešime zadané úlohy.

Chlapci poďme na farmu zvierat. Pozrite sa, aká veľká, zaujímavá farma. Na farme je škôlka pre mláďatá zvierat.

Pozrite, chalani na našom všetkom pokazili zvierat, dospelí zvierat a ich mláďat Môžeme vám pomôcť vyriešiť túto situáciu?

Chlapi si nájdu dospelého zvieratko a jeho mláďa pomenujte ich a položte vedľa seba.

Deti sme všetky spojili zvierat, ale zostal jeden pes, pomôžeme nájsť neposlušné mláďa?

Deti nájdu zvierat, zvolal, postavil vedľa dospelých zvierat a ich mláďat.

Deti hľadajú šteňatá skupina, volá sa nález.

Každé ráno berú mamičky svoje mláďatká do zvieracej škôlky.

Povedzme si, kto koho vezme do škôlky?

Deti tvoria akuzatív podstatných mien.

(Krava vedie teľa do škôlky atď.)

dospelých zvierat Svoje bábätká veľmi milujú a často ich láskyplne volajú.

S láskou pomenujte mláďatá zvierat.

Deti tvoria zdrobnenú formu podstatného mena z mien mláďat zvierat. Nie teľa, ale... (teľa). Nie koza, ale (dieťa) atď.

4. Fyzická minúta.

Deti sa budú hrať hru, pozorne počúvať slová a opakovať pohyby.

Nadýchané hrudky.

Umyté líca labkou,

Umyla si nos labkou,

Umyla si oči labkou,

Umyla si uši labkou,

A uši mačiatok sú ako domy.

Deti opakujú slová a pohyby.

Chlapci, poďme sa s vami hrať zaujímavá hra "Čo je preč".

Tu sú obrázky z zvierat, pozorne sa pozrieš, zapamätáš si ich, zavrieš oči, odstránim jeden obrázok a ty si zapamätáš, ktorý zviera je preč.

Deti pomenujú obrázok zviera, ktoré je preč.

6. Hra s prstami "Beštie majú štyri nohy".

Zvieratá majú štyri nohy

Pazúry sa môžu poškriabať

Nemajú tvár, ale náhubok,

Chvost, fúzy a nos sú mokré,

A samozrejme uši, len na temene hlavy.

(prsty hore dole)

(škrabance na prstoch)

(ukázať loptu rukami)

(šou)

(šou)

7. - Chlapci, pripravil som pre vás karty s zvierat a ich mláďat, ale pomiešali, spojili, dospelí zviera a jeho mláďa v červenej ceruzke.

Deti spájajú dospelých zviera a jeho mláďa v červenej ceruzke

8. - Chalani si zahrajú hru ako zvieratá dávajú hlas?

Postavte sa do kruhu, zavolám zviera a hádzať loptu kto chytí hlas zviera ktoré som pomenoval.

Krava - bučanie

Kôň – vzdychá

Prasa – chrochtá

Koza, ovca - bľačať

Mačka mňauká

Pes - štekanie

Záverečná časť (odraz)

Na záver sa poznamená, či predškoláci úlohy splnili správne.

čo sme dnes robili?

Čo sa vám najviac páčilo?

Opravené v reči.

Súvisiace publikácie:

Synopsa GCD "Domáce zvieratá a ich mláďatá" (stredná skupina)"Domáce zvieratá a ich mláďatá". Synopsa GCD v strednej skupine Vzdelávacie oblasti: „Kognícia“, „Rozvoj reči“, „Umelecké.

Priebeh hodiny 1. Deti vstúpia do skupiny a počujú štekot psa. - Chlapi, kto šteká? -Kde je pes, poďme ho hľadať - Chlapci, je to veľký pes?

Synopsa GCD o vývoji reči „Cesta do rozprávky“ (stredná veková skupina) Mestská rozpočtová materská škola vzdelávacia inštitúcia"Materská škola všeobecného vývinového typu č. 47" Abstrakt z rozvojovej hodiny.

Súhrn vzdelávacích aktivít. Téma: „Porovnanie rovinných a objemových útvarov. Kruh a lopta. I. úvod. Úvod do témy. - Chlapci,.

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia

materská škola "Kolokolchik"

mestská formácia mesta Noyabrsk

(MBDOU "Zvonček")

Noyabrsk, Jamalsko-nenecký autonómny okruh

Súhrn priamych vzdelávacích aktivít

na rozvoj súvislej reči

so staršími deťmi

"domáce zvieratá"

Pripravené:

učiteľ druhého štvrťroka Kategórie

MBDOU "Bell" Noyabrsk

Evdokimova Galina Ivanovna

Zhrnutie lekcie na tému: "Domáce zvieratá" (skupina seniorov)

Úlohy:

Rozšíriť a upevniť vedomosti detí o domácich zvieratách a ich mláďatách.

(čo jedia, kde žijú, aké výhody prinášajú)

Rozlíšiť podľa vonkajšie znaky a budovanie.

Naďalej sa učte hádať hádanky a zdôvodňovať svoju odpoveď.

Rozvíjajte všeobecné motorické zručnosti, koordináciu, zrakovú a sluchovú pamäť.

Rozvíjať súvislú reč, obraznosť reči.

Rozvíjať verbálne a logické myslenie detí,

Pestujte lásku k domácim miláčikom.

Prípravné práce.

Rozhovor s deťmi o tom, či majú zvieratká, kde žijú, ako sa o ne starať, čím ich kŕmiť.

Preskúmanie obrázkov zo série "Domáce zvieratá a ich mláďatá." Čítanie básní a riekaniek o domácich miláčikoch, zapamätanie si niektorých z nich.

Rozhovor s rodičmi, ich pomoc pri výbere hračiek, pri zapamätávaní básničiek s deťmi.

Vybavenie: obrázky predmetov zobrazujúce domáce zvieratá. didaktická hra „Štvrtý komparz“, kartička s obrázkom zvieratka č.p. , kartónová kresba zvieratka, vystrihnutý obrázok (mačka) veľkosti A-3, farebné ceruzky, malé hračky zvieratká.

Priebeh kurzu.

Deti stoja v polkruhu, učiteľ číta báseň.

K domácim miláčikom

Vezmeme ich

S kým žijeme v úzkom kontakte;

kravy a kone,

Ovce a kozy

Uchováme ich v teple pred chladom.

Kŕmime a pijeme ich

Ak potrebujeme účes,

Láskavo ich hladíme, vždy sa o ne staráme.

Sú k nám pripútaní

Niektorí nám dávajú mlieko a kyslú smotanu.

Iní nás všade neúnavne berú.

O kom je báseň, kto býva vedľa nás, ako sa staráme o zvieratká?

Učiteľ pozve deti, dievčatá si sadnú na svoje miesta, potom chlapci. Umiestňuje obrázky na tabuľu, deti pomenúvajú zvieratká.

Hádajte hádanky.

Nos - okrúhly ňufák,

A energický chvost je háčkovaný.

Mama je prasa, otec je prasa.

Je to ich obľúbený syn. (prasiatko)

Poviem ti: „Ja-ja-ja!

Pripravte sa na zimu!

Rýchlo mi ostrihaj vlasy

A upliesť si svoje ponožky!" (Koza)

červená mliečna

Denné a nočné žuvačky:

S trávou to predsa nie je také jednoduché

Premeniť na mlieko. (krava)

Šampión v rýchlom behu

Občas jazdím na vozíkoch.

Priviedol ma strýko ženích

Voda, seno a ovos. (kôň)

Skutočný priateľ človeka

Jasne počujem každý zvuk.

Mám skvelý čuch

bystré oko a akútny sluch. (Pes)

Preliezam plot

Idem na lov.

Myši sa schovali do dier

Držím ich dlho. (mačka)

Cez hory, cez údolia
Nosia kožuch a kaftan. (ovce)

Ako ich možno všetkých nazvať jedným slovom? (zvieratá). prečo? (Telo je pokryté srsťou; majú 4 labky (nohy); majú trup, papuľu, chvost; mláďatá kŕmia mliekom.)

Kde žijú tieto zvieratá? (vedľa osoby). aký je názov? (Domáce zvieratá) Prečo? (Ľudia sa o ne starajú; sú pre človeka prospešné). Aké sú výhody domácich miláčikov? (Krava dáva mlieko a mäso. Mačka chytá myši. Pes stráži človeka a jeho dom. Kôň prepravuje tovar a ľudí. Koza dáva mäso, mlieko a vlnu. Ovca dáva mäso a vlnu. Prasa dáva mäso, bravčová masť a koža.)

Úloha „Ukáž časti zvieraťa“

Deti majú čiernobiele kartičky s obrázkom zvieratiek, ja pomenujem časti, deti ukážu.

Telesná výchova "Králik natiahnutý"

Králik sa natiahol
Jeden dva tri štyri päť
Raz ohnuté, dvakrát ohnuté
Labky roztiahnuté do strany,
Ale mrkvu som nenašla.
Aby sme dostali mrkvu
Musíte sa postaviť na prsty.

Hra „Kto je preč“

Prstová gymnastika.

Kitty.

Išiel som sám po ceste, (ukáž jeden prst)

Moje dve nohy išli so mnou (ukazuje dva prsty)

Zrazu sa stretnú tri myši (ukáž tri prsty)

Ach, videli sme mačiatko! (tlieska rukami po lícach a krúti hlavou)

Má štyri labky (ukázať štyri prsty)

Na labkách sú ostré škrabance (nechtami poškriabeme povrch toho, čo je po ruke)

Jeden, dva, tri, štyri, päť (pre každý počet zobrazujeme zodpovedajúci počet prstov)

Musíte rýchlo bežať! (dva prsty, ukazovák a stred, prebiehajú po povrchu)

Úloha "Nakreslite zviera."

Umelec nedokončil jednu polovicu, musíme mu pomôcť.

Hra "4 extra".

Vychovávateľ:

Pozorne si prezrite obrázky a povedzte, ktorý obrázok je tu

zbytočné a prečo si to myslíš?

Extra vlk, pretože je to divoké zviera.

Hus naviac, lebo je to hydina.

Veverička navyše, pretože je to divoké zviera.

Extra opica, pretože žije v horúcich krajinách.

"Tajomstvá klamstva"

Spev hore
Na bidielku... prasiatko?

Zamrmlal skoro ráno
Na dvore máme ... ovce?

"I-go-go" zvyknutý kričať
A búšenie kopytom ... býk?

Hlasno šteká na bránu
Na ľudí huňatých ... mačka?

Včera som si priniesol myš domov,
Náš nadýchaný červený... pes?

Kope zem na verande
Prasiatko so svojimi ... ovečkami?

Pásla ma na lúke

Vnučka s babičkou.

Mlieko som si odložila

A volám sa ... motýľ (krava)

Kolektívna úloha "Vystrihnutie obrázku"

(aká veľkosť listu)

Výsledok. O kom to hovorili? Kde žijú domáce zvieratá?

Integrácia vzdelávacích oblastí.

  • Sociálno – komunikačný rozvoj.
  • kognitívny vývoj.
  • Vývoj reči.
  • Fyzický vývoj.

Cieľ: vývoj všetkých komponentov v ústny prejav deti, zovšeobecňovanie vedomostí detí o živote domácich zvierat a ich mláďat.

Sociálno-komunikačný rozvoj.

Pokračujte v zdokonaľovaní a rozširovaní chápania detí v oblasti domácich zvierat a ich mláďat.

rozšíriť príležitosť rečová komunikácia dieťa s dospelým a rovesníkmi: rozvíjať schopnosť počítať s túžbami iných detí. Pokračujte vo formovaní formovania sebadôvery a sebaregulácie vlastné činy pri práci vo dvojici tešiť sa z celkových výsledkov činností; rozšíriť možnosť verbálnej komunikácie dieťaťa s dospelými a rovesníkmi. Podporovať rozvoj láskavého a starostlivého prístupu k zvieratám.

kognitívny vývoj.

Rozšíriť vedomosti detí o domácich zvieratách a ich mláďatách. Formovať kognitívny záujem detí o zvláštnosti života domácich zvierat. Upevniť a rozšíriť predstavy detí o vzhľad, stravovacie návyky, bývanie. Zoznámte deti s veterinárom – lekárom, ktorý lieči zvieratá.

Vývoj reči.

Rozvíjajte slobodnú komunikáciu s dospelými a deťmi. Rozvíjať súvislú, gramaticky správnu dialogickú a monologickú reč. Formovať schopnosť skladať príbehy - opisy 2-3 viet, schopnosť rozprávať postupne: odpovedať na otázky podrobnou vetou.

Vynútiť a aktivovať slovnú zásobu "domáci miláčikovia": krava, kôň, ovca, koza, pes, králik, mačka; stodola. Corral, veterinár.

Umelecký a estetický vývoj.

Rozvíjať kreativitu, predstavivosť, fantáziu.

Oboznámiť deti s možnosťami využitia neobrázkových materiálov (lekárska vata).

Rozvíjať motorickú funkciu ruky; kultivovať umelecký vkus.

Rozvíjať schopnosť vyjednávať medzi sebou, pracovať v tíme.

Fyzický vývoj.

Podporovať rozvoj schopnosti dodržiavať pravidlá bezpečného správania sa s domácimi zvieratami v rôznych životných situáciách.

Rozvíjať a zlepšovať motoriku, koordináciu reči s pohybom, jemnú motoriku prstov.

Prispieť k formovaniu pozitívnych emócií u detí, aktivite v pohybe, odbúravaní stresu.

Prispieť k zachovaniu a upevneniu fyzického a duševného zdravia detí pomocou pohybových minút.

Metódy a techniky.

Vizuálne: ukážka multimediálnej prezentácie „Domáce zvieratá“. Zobrazenie ilustrácií znázorňujúcich dedinu, prírodu, dedinský dvor. Usporiadanie dedinského dvora.

verbálne: učiteľský príbeh, rozhovor, hádanie hádaniek.

Hranie: moment prekvapenia, didaktická hra „Čí chvost?“, „Ošetrovať zviera“, „Kto tak kričí?“.

Praktické: herné cvičenie „Vlak“. Telesná výchova "Chôdza".

Materiály a vybavenie.

Prezentácia "Domáce zvieratá", flanelograf, obrázky s náhubkami zvierat (kôň, krava, pes, mačka, prasa, koza); obrázky s chvostmi tých istých zvierat, obrázky stajní, stajní, búdok. Model "Village Yard", hračky domácich miláčikov a ich mláďat (krava - teľa, ovca - jahňa, pes - šteniatko, mačka - mačiatko, prasa - prasa, koza - koza, kôň - žriebä).

Umelecké materiály pre kreatívnu prácu: lepidlo, štetce, handričky, obrúsky, vata, vzor baránka.

prípravné práce

Rozhovor o zvieratách, prezeranie ilustrácií na tému: „Domáce zvieratá“, vedenie didaktickej hry „Na našom dvore“, zapamätanie si básní A. Barto „Koza“, „Kôň“.

Formy organizovania spoločných aktivít

Detské aktivity
Detské aktivity Formy a metódy organizovania spoločných aktivít
hranie moment prekvapenia, didaktické hry: "Zaobchádzajte so zvieraťom", "Kto tak kričí?", "Čí chvost?"
Komunikatívne Rozhovor, otázky a odpovede, písanie príbehov
Vnímanie fikcie Hádanky o zvieratách
Motor

Herné cvičenie „Vlak“.

Telesná výchova "Chôdza"

Samoobsluha a elementárna práca Príprava a čistenie pracovného priestoru
obrázkový Aplikácia: "ovce"

Logika výchovno-vzdelávacej činnosti

Etapy Aktivita

vychovávateľka

Aktivity žiakov Očakáva sa

výsledky

Organizovanie času Deti sedia v kruhu, niekto zaklope na dvere, vstúpi Pinocchio. stretáva chalanov.

Pinocchio: Ahoj! Poďme sa zoznámiť!? Ja som Pinocchio, ako sa voláš?

(deti postupne hovoria svoje mená).

Deti venujú pozornosť hosťovi, zaujímajú sa.

Deti pozdravujú.

Vytváranie pozitívnej nálady.

Aktivácia túžby komunikovať s dospelými a rovesníkmi.

Rozhovor, motivácia k aktivite. Pinocchio hovorí, že ide do lesa zistiť, kto sú domáci miláčikovia. pozri, kde sa v lese prechádza krava, koza a prasa: možno v močiari alebo na malinách, ako on.

Pedagóg: Chlapci, hľadá Pinocchio domáce zvieratá správne?

Nájde ich v lese?

Kto vie, kde žijú ošípané a kozy?

Chcete ísť na výlet do dediny Korovkino?

Poďme vlakom!

Deti odpovedajú na otázky.

V dedine vedľa muža.

Herné cvičenie „Vlak“. Všetci ma nasledujte

otočte sa jeden po druhom!

Som tvoja nová lokomotíva.

Nič, čo by nemalo kolesá!

Pôjdeme jeden po druhom

Za vagónom je vozeň.

Tu je náš vlak

Kolesá rachotia

A v našom vlaku

Chlapi sedia.

Choo-choo-choo, choo-choo-choo!

Ideme, ideme, ideme dlho,

Táto cesta je veľmi dlhá.

Môžeme prísť čoskoro

A oddych v dedine.

Deti sa obrátia na učiteľa.

Napodobňujte pohyby parnej lokomotívy v kruhu

Schopnosť koordinovať pohyby v súlade s textom
Hádanky pre deti o domácich miláčikoch. - Tak sme prišli do dediny.

A kto býva v tejto obci, zistíte hádaním hádaniek.

Učiteľ zobrazí na obrazovke obrázky zvierat.

Hladný - bučiaci

Syta - žuje,

Malé deti

Dáva mlieko.

Namiesto chvosta - háčik,

Namiesto nosa - náplasť,

Prasiatko plné dier,

A hák je otočný.

fúzatý a rohatý,

Vylezte do záhrady

Jedzte kapustu a kôpor.

Nie oráč, nie kováč,

Nie tesár

A prvý robotník v dedine.

Som malý, biely,

Nadýchané, nie odvážne.

Paničke dávam vlnu

Na šály a mikiny.

Priateľský s majiteľom

Domáci strážcovia

Býva pod verandou

Prstencový chvost.

Aj keď zamatové labky,

Ale oni ma volajú "scratch".

Som dobrý v chytaní myší

Pijem mlieko z tanierika.

Výborne chlapci! Všetky hádanky vyriešené.

Ako možno tieto zvieratá nazvať jedným slovom?

Prečo sa tak volajú?

Deti pozorne počúvajú hádanky o zvieratkách, hádajú ich.

Domáce zvieratá.

Bývajú vedľa domu človeka, prinášajú prospech človeku

Prejav aktivity pri hádaní hádaniek.

Schopnosť počúvať, pochopiť význam hádanky

Didaktická hra "Kto tak kričí?" - Ale tieto zvieratá nežijú sami, ale so svojimi mláďatami.

Ako bude matka krava volať svoje dieťa?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako zavolá matka prasa

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako bude matka koza volať svoje dieťa?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako matka koňa zavolá dieťa?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako bude matka ovca volať dieťa?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako zavolá psia matka bábätku?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Ako bude matka mačka volať dieťa?

Ako sa bude volať jej dieťatko?

Učiteľ striedavo vystavuje figúrky domácich miláčikov, diapozitívy.

Prasiatko.

Kid.

Žriebä.

Upevniť vedomosti detí a správne pomenovať mláďatá domácich zvierat.
Učiteľkin príbeh o domácich miláčikoch. Aby boli domáce zvieratá užitočné, musí sa o ne starať. Človek ich umýva, čistí, upratuje po nich, kŕmi ich a pripravuje im potravu na zimu - seno (v lete pokosená a dobre vysušená tráva, obilné krmivo, minerálne a vitamínové doplnky).

Ako sa kŕmia domáce zvieratá v lete?

Divoká zver sa pripravuje na zimu. Skladujú si vlastné potraviny. Domáce zvieratá to nemôžu urobiť. Ľudia sa o nich starajú.

Ak domáce zviera náhle začne ochorieť (a to sa stane na farmách), lekári prídu na pomoc zvieratám. Lekári, ktorí liečia zvieratá, sa nazývajú veterinári, alebo jednoducho veterinári. Ale neliečia len domáce zvieratá. Z nebezpečných chorôb veterinári očkovať zvieratá. nikto nelieči obyvateľov našich lesov, lúk a polí.

Pinocchio, už chápeš, ako sa krava, koza, prasa a iné domáce zvieratá líšia od divých? Spomínate si?

Chlapci, ako by ste sa mali starať o svojich miláčikov?

Poďme s nimi na prechádzku.

Deti počúvajú príbeh učiteľa, odpovedajú na otázky.

Pasú sa na lúke.

Treba ich kŕmiť, napájať, hladkať, ošetrovať, keď ochorejú, venčiť.

Deti majú predstavu o domácich miláčikoch.
Fizkultminutka. Deti vystupujú z lavice, idú za sebou za učiteľom a vykonávajú pohyby.

Vychovávateľ:

Na trati, na trati

Skáčeme na pravú nohu,

A po tej istej ceste

Skáčeme na ľavú nohu.

Išli sme na trávnik

Zdvihnite nohy vyššie.

Cez kríky a humna,

Cez konáre a pne.

Kto kráčal tak vysoko -

Nezakopla, nespadla

Celý deň v tráve

Zlomyseľná koza vyskočila.

Skákal cez hrbole

A počítal kvety.

Hej kone, nasledujte ma

Ponáhľame sa k napájadlu.

Tu je široká rieka

Má studenú vodu.

Pite! Dobrá vodka!

Zaklopeme kopýtkom.

Deti spolu s učiteľom vykonávajú pohyby v súlade s textom. Vytvorenie podmienok pre motorickú aktivitu, úľavu od stresu.
Didaktická hra "Čí chvost?". Deti pristupujú k flanegrafu. Na ňom sú obrázky s chvostmi a náhubkami zvierat.

Kým niektoré zvieratá skákali, hrali sa, žuvali trávu, prišli o chvosty.

Pomôžme zvieratám nájsť ich chvosty.

Nájdite chvost, ktorý patrí psovi. Koho to bude chvost?

Nájdite chvost kravy. Koho chvost?

Nájdite chvost koňa. Koho chvost?

Nájdite chvost mačky. Koho chvost?

Teraz musíme nakŕmiť naše zvieratá.

Deti sa hrajú, aktivujú potrebné vedomosti, schopnosť správne nájsť správny predmet. správne pomenovať zviera, ktorého chvost.

Psí chvost.

Kravský chvost.

Konský chvost.

Mačací chvost.

Didaktická hra "Ošetrujte zviera." Deti prídu k stolu. Na stole sú hračky pre zvieratá a jedlo. Učiteľ ponúka, že mláďatá nakŕmi.

Čo rád jedáva prasiatko, žriebä, šteniatko, mačiatko?

Deti dávajú každému mláďaťu jeho jedlo.

Deti sa hrajú, aktivujú potrebné znalosti na vyriešenie situácie: je potrebné urobiť správnu voľbu, kŕmiť domáceho maznáčika.

Deti odpovedajú.

Žriebä - ovos,

Šteniatko - kosť,

Prasiatko - mrkva.

Rozvoj myslenia, samostatnosti, voľnej komunikácie s deťmi a dospelými, schopnosť odpovedať na otázky učiteľa.
Herné cvičenie „Pomenujte slová – činy“. - Koľko vecí sme urobili.

Rýchlo sa dostať do kruhu.

Odpovedzte jeden po druhom

A naučiť sa všetko.

Čo robí pes, krava?

Deti stoja v kruhu, učiteľ v strede. Učiteľ hodí každému dieťaťu loptu. Deti pomenúvajú akčné slová.

Pes - šteká, hryzie, hrá sa, vrčí, skáče, hladí, ňuchá, stráži. krava - búchanie, dunenie, žuvanie.

Aktivujú myšlienkové procesy, hovoria o činnostiach domácich zvierat, ktoré sú im známe.
Detské príbehy o ich obľúbenom zvieratku. Ktoré zviera sa vám páčilo: Povedzte nám o svojom obľúbenom zvieratku. Pes je maznáčik, býva v búdke, žerie mäso, obhrýza kosti. Schopnosť pozorne počúvať. Schopnosť napísať príbeh o zvierati, ktoré sa vám páči.
Prestávka 10 minút.
Herná motivácia. Učiteľ ponúka, že si vypočuje jednu rozprávku.

„Bola raz jedna ovca. A mala na sebe snehobiely kožuch, ktorý sa vlnil do krásnych prsteňov. Každý deň sa pásla na zelenom trávniku, jedla šťavnatú, zelenú trávu-mravec, čuchala krásne voňavé margarétky, pila vodu z čistého horského prameňa a bola nesmierne šťastná. Zima sa blíži, čas letí. A jedného dňa farmár, ktorý mal jahňa, vzal a oholil jej hlavu. Jeho manželka chcela svojim malým deťom upliesť ponožky z ovčej kože. Takže úbohá ovečka zostala bez teplého a nadýchaného kožúška.

Aktivujte potrebné vedomosti, aktívne interagujte. Rozvoj slobodnej komunikácie s dospelými a deťmi, rozvoj pozornosti, myslenia. Rozvoj záujmu o beletriu.
Aplikácia "Ovca". Učiteľ sa ponúkne, že pôjde ku stolom.

Chlapi, nenechajme ovečku zamrznúť a doprajme jej nový, ešte lepší ako doteraz, nadýchaný kabátik.

Deti, akú srsť má ovečka?

Správny. A skúsme vyrobiť kožuch pre ovečku z vaty.

A čo je to bavlna?

Správny. Vezmeme vatu, rozdelíme ju na malé kúsky, každý kúsok zvinieme do gule.

Chlapci, kto mi povie, ako správne nalepiť vatu!?

Organizácia výstavy prác.

Mäkké, nadýchané, teplé.

Jemné, nadýchané, biele.

Najprv vezmeme lepidlo, urobíme kvapku na správnom mieste a na vrch položíme vatu a mierne ju pritlačíme.

Formovanie estetického vkusu, schopnosť všimnúť si nedostatky a odstrániť ich.

Zlepšite schopnosť opatrne prilepiť vatové tampóny.

Herné cvičenie „Vlak“. A teraz sa vraciame späť.

Všetci ma nasledujte

Otočte sa jeden po druhom.

Som tvoja nová lokomotíva

Nič, čo by nemalo kolesá!

Pôjdeme jeden po druhom

Za vagónom je vozeň.

Prívesy, prívesy

Rachotia po koľajniciach.

Vzaté späť do skupiny

Spoločnosť chlapov.

Deti sa otáčajú za učiteľom, napodobňujú pohyby parnej lokomotívy, chôdzu v kruhu. Schopnosť koordinovať pohyby v súlade s textom.
Reflexia. Tak sme sa vrátili do škôlky.

Páčila sa vám aktivita?

Povedz nám, kde sme boli, čo sme robili, čo sa ti najviac páčilo?

Deti odpovedajú na otázky. Pozornosť sa sústreďuje na emocionálnejšie zapamätateľné momenty hodiny.

Natália Kopylová

Cieľ: zoznámte deti s domácimi zvieratami, naučte ich, ako sa o svojich miláčikov starať.

Úlohy:

Rozvíjať schopnosť rozpoznať a pomenovať domáce zvieratá;

Naučte sa dobre starať o svojich miláčikov.

Rozvíjať dialógovú reč;

Rozvíjať predstavivosť, pamäť, umelecké a tvorivé schopnosti.

Vybavenie a materiály: 3 flanelgrafy, obrázky domácich miláčikov, čiapky zvieratiek, pesničky na flash disku, prasiatko, obrázok krokodíla, vystrihnuté polotovary z jabĺk, pruhy, kúsky farebného papiera na tanieriku, škatuľka nalepená na hárku biela lepenka, štetce na lepidlo, obrúsky, tekuté lepidlo.

1. Úvod:

Vychovávateľ: Dobré ráno Chlapci!

Pozrite, dnes máme hostí, pozdravte!

deti: Ahoj!

Vychovávateľ: Chlapci, pôjdeme s vami na mimoriadnu cestu: pozrime sa na obrázky, hádajte, kam dnes pôjdeme?

deti: Pre domáce zvieratá.

Vychovávateľ: No, samozrejme, chodíme na návštevu k domácim miláčikom.

2. Hlavné telo.

Vychovávateľ: Chlapci, máte doma zvieratko? Povedz mi, kto s tebou býva? (odpovede detí)

opatrovateľka: Pozrime sa na tvojich miláčikov, ktorých si nakreslil s rodičmi. (zobraziť obrázky).

Ako by sme sa mali správať k domácim miláčikom? (odpovede detí).

Samozrejme, chlapi, musíme sa spolu s dospelými starať o našich miláčikov, starať sa o nich, kŕmiť, napájať a pomáhať im. Pamätajte, že sme zodpovední za tých, ktorých sme si skrotili!

Za náš láskavý prístup nám zvieratá vždy dobre platia: dostávame od nich produkty, ktoré sú potrebné pre život. Mlieko pochádza od kravy, sliepky nám nosia vajíčka, ovca nám dáva vlnu, z ktorej sa pletú teplé ponožky a palčiaky. Pes stráži náš dom, mačka chytá myši.

Spomeňme si na detskú hádankovú pieseň "Kto sa pasie na lúke?" (deti spievajú pieseň).

opatrovateľka: A teraz uvidím, ako dobre poznáte domáce zvieratá a ako rozprávajú.

Hra: "Povedz slovo":

1. Kto zjedol môj guláš?

Prasa chrčí...

2. Daj mi čerstvú trávu

Koza bľačí…

3. Nalialo sa málo mlieka

Mačka mňaukala...

4. Chyťte zlodeja za rukáv

Pes štekal...

5. Môj pán je ďaleko

Smejúci kôň...

6. Kde je teľa, nerozumiem?

Krava bučí....

3. FYZICKÁ MINÚTA

Tu je okno otvorené (ruky od seba)

Mačka vyšla na rímsu (napodobňuje chôdzu mačky)

Mačka zdvihla zrak

Mačka sa pozrela dole.

Tu som odbočil doľava

Pozrela sa na muchy.

Natiahnutý, usmiaty

A sadol si na rímsu (sadni si).

Vychovávateľ: Chcem vám dať ďalšiu hádanku, chlapci. Hádajte, o aké zviera ide: je dravé, zelené, dlhé, s veľkou zubatou tlamou. Aké je to zviera, domáce alebo divoké? (odpovede detí).

Vychovávateľ: Chlapci, vy a ja máme tiež krokodíla, ktorý zjedol všetko. Poďme spievať pieseň s krokodílom.

(Pieseň "Ako kričí krokodíl?").

Vychovávateľ: Koho zjedol krokodíl? Čo ešte jedol? prečo? (odpovede detí)

4. DIDAKTICKÁ HRA: „Nájdi svoju mamu“

Vychovávateľ: Chlapci, dospelé zvieratá prišli o mláďatá, pomôžme im pozbierať deti.

Vychovávateľ: Pomenujte sa a kto je vaša matka? (nasaďte si zvieracie masky)

(hovory detí)

5. UMELECKÁ TVORIVOSŤ

Vychovávateľ: Chlapci, dnes k nám prišiel ešte jeden hosť a aby ste zistili, o koho ide, musíte uhádnuť hádanku:

„Mám prasiatko

Namiesto konského chvosta háčik

Rád ležím v mláke

A grcať…. (prasiatko)

(odpovede detí)

Vychovávateľ: Pozri, je to malé prasiatko!

Zvážme to.

Čo je zač? (odpovede detí)

opatrovateľka: Musíme mu niečo dopriať. Čo jedia prasiatka? (odpovede detí)

Navrhujem, aby ste mu dopriali krásne jablká. Najprv ich však musíme vyrobiť. Pristupujeme k stolom, nech sa na nás prasa pozerá, ako dobre vieme!

Pozri, aké jablko urobím. (zobrazuje fázy práce).

Prstová gymnastika: "Domáce zvieratá"

Jeden dva tri štyri päť,

Ako by sme mali pomenovať zvieratá? (striedavo ohnite prsty na ľavej ruke)

Najbližší, najvernejší -

Pozná ich hádam každý (tlieskajte rukami).

Kôň, krava, pes a mačka ( ukazovákľavej ruky pokrčíme prsty na pravej ruke).

Ako ich nazveme?

Trochu premýšľajte (rozpažíme ruky do strán, akoby sme sa pýtali ostatných).

Bývajú spolu v dome s majiteľom (rukami zobrazujeme strechu domu nad hlavou,

Takže ich každý volá domov.

Vychovávateľ: A teraz, chlapci, poďme k našim aplikáciám. (Držte sa).

Ukáž mi, aké jablká máš. Dáme ich do krabice. a daj nášmu prasiatku celú krabicu jabĺk.

opatrovateľka: Náš hosť tiež rád počúva pesničky.

Zaspievajme mu našu známu pesničku: "Ja som prasiatko-prasiatko, ja som prasiatko-prasiatko." (Spievaj pieseň)

6. Reflexia:

opatrovateľka: Aké zvieratká sme dnes stretli?

Ako ich možno nazvať jedným slovom?

Ako sa k nim máme správať?

Čo sa vám na našom výlete najviac páčilo?

Súvisiace publikácie:

Integrovaná lekcia o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine na tému „Domáce zvieratá a vtáky“ Účel: Rozšírenie vedomostí.

Logopedická lekcia "Domáce zvieratá" v strednej skupine Obsah programu: Prispieť k doplneniu vedomostí detí o domácich zvieratách (koza, kôň, krava, mačka, prasa atď., kde žije,.

Otvorená lekcia "Domáce zvieratá" Abstrakt lekcie v seniorská skupina Téma "Domáce zvieratá": "Domáce zvieratá." Úlohy: 1. Objasniť a rozšíriť predstavy detí o.

"Zvieratá stredného pásma". Otvorená lekcia o svete okolo v strednej skupine Otvorená lekcia okolo sveta v strednej skupine „Zvieratá stredného pásma“ Vytvorenie holistického obrazu sveta Téma: „Zvieratá stredného pásma.

Otvorená lekcia v juniorská skupina na tému: "Domáce zvieratá" Účel: rozvoj zložiek detskej ústnej reči, zovšeobecnenie vedomostí detí o.