فعالیت به عنوان راهی برای وجود انسان. فعالیت به عنوان راهی برای وجود انسان

موضوع درس باز: « فعالیت به عنوان راهی برای وجود انسان ».

موضوع: مطالعات اجتماعی

ژانر: درس – پژوهشی

کلاس: 10 s/e

نتایج مورد انتظار:

دانش:

فعالیت، انگیزه، نیاز، علاقه، باورها را تعریف کنید.

شناخت فعالیت های اصلی؛

از ساختار فعالیت ها ایده داشته باشید.

توانایی ها و مهارت ها:

قادر به برقراری روابط علت و معلولی باشد.

کار با اسناد؛

مستقل کار کنید؛

کار در یک گروه؛

علنی صحبت کردن؛

بتوانید از عقیده خود دفاع کنید.

روابط، ارزش ها، نگرش های درونی:

اهمیت فعالیت ها برای زندگی مردم را درک کنید

نگرش خود را نسبت به این مشکل بیان کنید

منابع:

کتاب درسی مطالعات اجتماعی پایه دهم

کتاب کاربرای دانش آموزان دبیرستانی "انتخاب من"

ارائه ها

مستندات

"بدون هدف هیچ فعالیتی وجود ندارد،

بدون منافع هیچ هدفی وجود ندارد،

و بدون فعالیت زندگی وجود ندارد"

V.G. بلینسکی

در طول کلاس ها.

    زمان سازماندهی

انگیزه

یک روز خوجه نصرالدین در نیمه های شب از خواب بیدار شد، به خیابان رفت و شروع به بانگ زدن کرد. همسایه ها این را شنیدند و پرسیدند: «خواجه چه کار داری؟»

او پاسخ داد: «امروز کارهای زیادی برای انجام دادن دارم، می‌خواهم روز زودتر برسد.»

این مثل در مورد چیست؟

چه ربطی به موضوع درس ما دارد؟

«فعالیت» چیست؟ فعالیت های حیوانی چه تفاوتی با فعالیت های انسانی دارد؟ چه نقشی دارند؟ انواع مختلففعالیت در زندگی ما؟

ما در طول درس خود به دنبال پاسخ این سوالات خواهیم بود.

موضوع درس امروز ما: "فعالیت به عنوان راهی برای وجود مردم"

    طرح درس:

    • ماهیت و ساختار فعالیت (ارائه).

      تنوع فعالیت ها.

    بیان مسئله تحقیق.

    مقدمه ای بر فعالیت های گروهی کار گروهی.

    کار با کتاب درسی و جدول.

در طول کلاس ها:

    ماهیت و ساختار فعالیت.

    • «فعالیت» چیست؟

فعالیت مجموعه ای از اقدامات مهم اجتماعی است که توسط یک سوژه در داخل انجام می شود زمینههای مختلفو در سطوح مختلف سازمان اجتماعیجوامعی که اهداف و علایق اجتماعی خاصی را دنبال می کنند و به نام دستیابی به این اهداف و ارضای منافع استفاده می کنند. وسایل مختلف- اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ایدئولوژیک.

    ساختار فعالیت از چه اجزایی تشکیل شده است؟

ساختار فعالیت

وسیله دستیابی


نتیجه اقدامات

    تعريف كردن:

انگیزه ها - اینها انگیزه هایی برای فعالیت مرتبط هستند

رفع نیازها

نیاز دارد - نیاز درک شده یک فرد به

آنچه برای حفظ زندگی لازم است

و رشد شخصیت

انواع نیازها را فهرست کنید: طبیعی، اجتماعی، ایده آل

باورها - اینها دیدگاه های ثابتی از جهان هستند،

آرمان ها و اصول و همچنین خواسته ها

آنها را با اعمال و کردار خود زنده کنید.

منافع - اینها ارزش های مشخصه هستند

گروه خاصی از مردم

هدف

- تصویری آگاهانه از نتیجه مورد انتظاری که فعالیت به سمت آن انجام می شود.

آنچه در ذهن ارائه می شود و در نتیجه فعالیت انتظار می رود.

اقدامات

چه اقداماتی را می دانید؟

هدفمند (بر اساس یک هدف متفکرانه و تعیین شده)،

ارزشی-عقلانی (بر اساس اصول ایدئولوژیک)،

عاطفی (تحت تاثیر حالت عاطفی)،

سنتی (تحت تاثیر عادت).

2-تنوع فعالیت ها

    چه نوع فعالیت هایی را می شناسید؟

معنوی

کاربردی

آموزشی

از نظر مالی

تولید

تحول اجتماعی

شخصی

ارزش محور

پیش بینی کننده

بیان مسئله تحقیق.

    دانش آموزان به گروه ها تقسیم می شوند (کارت هایی را با سوالات توزیع کنید).

    دبلیو چرچیل نوشت: «این فعالیت به اندازه جنگ هیجان انگیز است. اما خطرناک تر در جنگ فقط می توان یک بار کشته شد، در ( سیاست ) چندین بار." در مورد چه نوع فعالیتی صحبت می کنیم؟ ( سیاسی )

    "خانه بدون کتاب مانند بدن بدون روح است." (سیسرون). در مورد چه نوع فعالیتی صحبت می کنیم؟ ( معنوی )

    این فعالیت نه تنها امکان فعالیت ذهنی را از بین نمی برد، نه تنها شأن و منزلت آن را تحقیر نمی کند، بلکه تشویق نیز می کند. (L.N. تولستوی). در مورد چه نوع فعالیتی صحبت می کنیم؟ ( کار یدی )

    کار با کتاب درسی و جدول:

تکمیل تکلیف شماره 2 صفحه 215 کتاب درسی:

دانش خود را در مورد فعالیت و تنوع آن در جدول منعکس کنید.

فعالیت ها

امکانات

اقدامات

کار یدی

معنوی

سیاسی

کار گروهی

1 گروه. " فعالیت کارگری»

بر اساس محتوای متن کتاب درسی (ص 213-214، بخش 3) و تجزیه و تحلیل متن، ماهیت فعالیت کارگری را مشخص می کند.

گروه 2. "فعالیت معنوی"

بر اساس محتوای متن کتاب درسی (ص 213-214، قسمت 2) و تحلیل متن، جوهر فعالیت معنوی را مشخص کنید.

گروه 3. "فعالیت سیاسی"

بر اساس محتوای متن کتاب درسی (ص 213-214، قسمت 4) و تحلیل متن، ماهیت فعالیت سیاسی را مشخص می کند.

جمع بندی کار پژوهشی

(سوالات):

    مشخص کنید چه پدیده هایی را می توان فعالیت نامید؟

    این چهره کیست؟

    تعیین کنید کدام یک از شخصیت ها را می توان انجام دهنده نامید؟

    عمل چیست؟

    تعیین کنید چه اعمالی را می توان فعل نامید؟

    تفاوت اساسی بین اعمال انسان و حیوان چیست؟

    مثال‌هایی بیاورید که رفتار حیوانات مشابه است

در مورد فعالیت های مردم؟

    اشیاء و موضوعات فعالیت را تعریف کنید؟

    شیء فعالیت چیست؟ مثال بزن؟

    موضوع فعالیت کیست؟ مثال بزن؟

    چه چیزی باعث فعالیت انسان می شود؟

    مشروعیت چیست؟ چه نوع مشروعیتی را می شناسید؟

مشق شب:

سوالات و تکالیف فصل سوم (در صفحات 215-216 کتاب درسی مطالعات اجتماعی پایه دهم) از 1،3،5.

بر اساس عبارت زیر (اختیاری) یک مقاله بنویسید:

"بدون هدف هیچ فعالیتی وجود ندارد، بدون علایق هیچ هدفی وجود ندارد و بدون فعالیت زندگی وجود ندارد. V.G. بلینسکی).

اوه، کاش می‌توانستیم تحصیل را به سخت کوشی و سخت کوشی را به آموزش اضافه کنیم.»

پیوست شماره 1.

فعالیت ها

امکانات

اقدامات

کار یدی

نیازهای طبیعی، نیازهای اجتماعی،

ایجاد ارزشهای مادی و معنوی؛

ابزار تولید

Stva، تکنولوژی،

عمدی

سنتی

معنوی

ایده آل و

نیازهای معتبر

شکل گیری حس زیبایی

ارائه یک فرضیه

انجام آزمایش

بازتاب احساسی واقعیت

ایجاد تصویر هنری

پیاده سازی در عمل

کسب دانش و مهارت.

اینترنت

ارزش-

گویا

سیاسی

نیازهای پرستیژ، نیازهای اجتماعی

بلند مدت، جاری،

مرتبط، بی ربط،

اولویت، ثانویه

واقعی و غیر واقعی

تحریک،

تبلیغات،

گویا

جدید غیر منطقی

خودجوش و سازمان یافته

پیوست شماره 2

کارگاه

M.E. سالتیکوف-شچدرین در افسانه معروف خود "داستان چگونه یک مرد دو ژنرال را تغذیه کرد" دو مقام محترم را در جزیره ای بیابانی قرار می دهد که عادت به زندگی در همه چیز آماده دارند. در اینجا ناگهان متوجه می شوند که "غذای انسان، در شکل اصلی خود، پرواز می کند، شنا می کند و روی درختان رشد می کند." در نتیجه، اگر مثلاً کسی بخواهد کبک بخورد، اول باید آن را بگیرد، بکشد، بکند، سرخ کند...» در قطعه بالا در مورد چه فعالیتی صحبت می کنیم؟ هدف از این فعالیت چیست؟ از چه اقداماتی تشکیل شده است؟ آیا فکر می کنید ژنرال ها قادر به فعالیت های تحول آفرین بودند؟

دو ژنرال، به تصویر کشیده شده توسط M.E. سالتیکوف-شچدرین، همانطور که شناخته شده است، توسط مردی که "شروع به عمل در مقابل آنها کرد، از گرسنگی نجات یافت. اول از همه از درختی بالا رفت و ژنرال ها ده تا از رسیده ترین سیب ها را چید... سپس زمین را کند و از آنجا سیب زمینی گرفت. سپس دو تکه چوب برداشت و به هم مالید و آتش بیرون آورد. سپس از موی خود دامی درست کرد و خروس فندقی را گرفت. سرانجام آتشی افروخت و پخت... آذوقه های مختلف...» اهداف مرد از فعالیت ها، ابزار رسیدن به آنها و نتایج چه بود؟ این فعالیت شامل چه اقدامات خاصی بود؟ آیا نتایج با هدف اعلام شده مطابقت داشت؟

در افسانه معروف M.E. سالتیکوف-شچدرین به تصویر می کشد

زمیندار احمق که خدا با دعای او همه چیز را پاک کرد

دارایی های مردان این صاحب زمین از هوا لذت می برد و از بوی کاه و پوست گوسفند رها می شد و در خواب می دید که چه

باغ کاشته می شود: "اینجا گلابی، آلو وجود خواهد داشت: اینجا -

هلو، اینجا - گردو! فکر کردم که او چه نوع گاوهایی را پرورش خواهد داد، بدون پوست، بدون گوشت، اما تمام شیر، تمام شیر، توت فرنگی، همه دو و سه تا، پنج توت در هر پوند، و چند عدد از این توت فرنگی ها را در مسکو بفروشد. چقدر یا چقدر زمان می گذرد، فقط صاحب زمین می بیند که در باغش مسیرها پر از خار است، مارها و انواع خزندگان در بوته ها پر می شوند و حیوانات وحشی در پارک زوزه می کشند. متوقف شده اند و رسیدن به یک کیلو آرد یا یک تکه گوشت در بازار غیرممکن شده است.»

اهداف مالک زمین چه بود؟ او برای دستیابی به آنها چه وسیله ای را انتخاب کرد؟ آیا وسیله با اهداف مطابقت داشت؟ آیا اقدامات مالک زمین به نتایجی منجر شد که او به دنبال آن بود؟»

پیوست شماره 3

در خاطرات خود، L.N. تولستوی در مورد پدرش می نویسد که زیاد مطالعه می کرد، کتابخانه جمع می کرد، برای بچه ها نقاشی هایی می کشید که به نظر آنها اوج کمال بود، با شادی شوخی می کرد و می گفت. داستان های خنده دارهنگام ناهار و شام، او پسرش را مجبور کرد که اشعاری را که دوست داشت و از زبان یاد گرفته بود بخواند، با دقت گوش داد "و از این بابت بسیار خوشحال شد." آیا این درست است که فرض کنیم پدر L.N. آیا تولستوی با علایق خاصی انگیزه این فعالیت را داشت؟ دلیل این جواب خود را بیان کنید.

یک معلم دبستان با درخواست کمک به دانش‌آموزان دبیرستانی در آماده‌سازی به او مراجعه کرد تعطیلات سال نوبرای نوزادان آن دسته از دانش آموزان دبیرستانی که به این درخواست پاسخ دادند "کارگاه آموزشی بابا نوئل" ترتیب دادند. آنها فیلمنامه ای برای اجرای افسانه نوشتند، لباس دوختند، موسیقی انتخاب کردند و به بچه ها آهنگ و بازی آموزش دادند. ما بچه ها را در تزیین یک شهر افسانه ای، ساختن تزیینات درخت کریسمس و سورپرایز مشارکت دادیم. ساختار این فعالیت را برای دانش آموزان دبیرستانی شرح دهید: موضوع، هدف، هدف، ابزار و نتایج آن را مشخص کنید. انگیزه این فعالیت چه می تواند باشد؟

ما زمان حال را نفرین خواهیم کرد همانطور که شما اکنون استالین را نفرین می کنید...

نمی دانم بعد از مدرسه کجا بروم. من نمی خواهم کسی باشم. من اصلا هیچی نمیخوام

مردم!!! شاکی هستید که مغازه ها خالی است. آیا کسی اهمیت داده که چرا روح انسان ها خالی است؟»

به این پسر چه جوابی می دهید؟

پیوست شماره 4

نیکولو ماکیاولی، متفکر معروف رنسانس ایتالیایی می‌گوید:

«نیازی به گفتن نیست که وفاداری به کلام، صراحت و صداقت تزلزل ناپذیر در دولت چقدر قابل ستایش است. با این حال، ما به تجربه می دانیم که در زمان ما چیزهای بزرگ فقط توسط کسانی به دست می آمد که سعی نمی کردند به قول خود عمل کنند و می دانستند چگونه هر کسی را که نیاز داشت فریب دهند.

برای رسیدن به اهداف سیاسی، همه ابزارها خوب هستند: دروغ، خیانت، پست، فریب، شکنجه، قتل. در غیر این صورت در سیاست به چیزی نخواهید رسید.»

فعالیت های سیاسی شامل اقدامات گسترده ای است: تشکیل حزب و تصمیم گیری های دولتی، مبارزات انتخاباتی و سخنرانی در مجلس، گردهمایی های سیاسی و مذاکرات دیپلماتیک، برگزاری کنگره های حزبی و فراخوان به مردم، توسعه برنامه های سیاسیو همه پرسی، کودتا و بازدید هیئت های دولتی. اینها می توانند سهام یک فرد یا یک گروه باشند.

اعمال سوژه های سیاسی می تواند عقلانی و غیر منطقی باشد. اعمال عقلانی آگاهانه، برنامه ریزی شده، با درک روشن از اهداف و وسایل ضروری هستند. غیرمنطقی اقداماتی هستند که عمدتاً توسط حالات عاطفی افراد تحریک می شوند، به عنوان مثال، تحریک، نفرت، احساس ترس، برداشت از رویدادهای جاری.

اقدامات سیاسی می تواند خودجوش یا سازماندهی شده باشد (گردهمایی، کنفرانس).

«امروزه، بسیاری چهارمین را برجسته می کنند: رسانه ها (مکتوب، رادیو، تلویزیون، اینترنت)، که تأثیر زیادی در شکل گیری افکار عمومی دارند. آیا رسانه ها را قدرت می دانید؟ یک سیاستمدار با دسترسی به رسانه ها چه امتیازاتی در مبارزات انتخاباتی دارد؟ در مورد استفاده چه می دانید فناوری اطلاعاتکه تاثیر زیادی بر رفتار مردم دارد؟

سوالات خودآزمایی

1. فعالیت چیست؟

فعالیت فرآیند تغییر آگاهانه و هدفمند شخص در جهان و خودش است.

3. فعالیت ها و نیازها چگونه به هم مرتبط هستند؟

فعالیت انسان برای رفع نیازهای او انجام می شود.

نیاز، نیاز تجربه شده و درک شده فرد به آنچه برای حفظ بدن و رشد شخصیت او ضروری است، می باشد. سه نوع نیاز وجود دارد: طبیعی، اجتماعی و ایده آل.

4. انگیزه فعالیت چیست؟ انگیزه چه تفاوتی با هدف دارد؟ نقش انگیزه ها در فعالیت انسان چیست؟

انگیزه این است که چرا شخص عمل می کند و هدف چیزی است که شخص برای آن عمل می کند. یک فعالیت یکسان می تواند ناشی از انگیزه های مختلف باشد. مثلا دانش آموزان می خوانند یعنی همان فعالیت را انجام می دهند. اما یک دانش آموز با احساس نیاز به دانش می تواند بخواند. دیگری به خاطر میل به رضایت والدین است. سومی ناشی از میل به دریافت است نمره خوب. چهارمی می خواهد خودش را ثابت کند. در عین حال، همین انگیزه می تواند منجر شود انواع متفاوتفعالیت ها. به عنوان مثال، دانش آموز در تلاش برای اثبات خود در تیم خود می تواند خود را در فعالیت های آموزشی، ورزشی و اجتماعی ثابت کند.

5. نیاز را تعریف کنید. گروه های اصلی نیازهای انسان را نام برده و مثال های مشخصی بیاورید.

نیاز، نیاز تجربه شده و درک شده فرد به آنچه برای حفظ بدن و رشد شخصیت او ضروری است، می باشد.

که در علم مدرنطبقه بندی های مختلفی از نیازها استفاده می شود. در بسیار نمای کلیآنها را می توان به سه گروه ترکیب کرد: طبیعی، اجتماعی و ایده آل.

نیازهای طبیعی به روشی دیگر می توان آنها را ذاتی، بیولوژیکی، فیزیولوژیکی، ارگانیک، طبیعی نامید. اینها نیازهای انسان به هر چیزی است که برای وجود، رشد و تولید مثل او لازم است. موارد طبیعی شامل نیازهای انسان به غذا، هوا، آب، مسکن، پوشاک، خواب، استراحت و غیره است.

نیازهای اجتماعی آنها با عضویت یک فرد در جامعه تعیین می شوند. نیازهای اجتماعی عبارتند از نیازهای انسان در کار، خلقت، خلاقیت، فعالیت اجتماعی، ارتباط با افراد دیگر، شناخت، دستاوردها، یعنی در هر چیزی که محصول است. زندگی عمومی.

نیازهای ایده آل آنها در غیر این صورت معنوی یا فرهنگی نامیده می شوند. اینها نیازهای یک فرد به هر چیزی است که برای او ضروری است رشد معنوی. ایده آل شامل، برای مثال، نیاز به ابراز وجود، ایجاد و توسعه ارزش های فرهنگی، نیاز به یک فرد برای درک جهان اطراف خود و جایگاه خود در آن، معنای وجودی خود است.

6. چه چیزی را می توان به نتایج (محصولات) فعالیت انسان نسبت داد؟

محصولات فعالیت انسان شامل کالاهای مادی و معنوی، اشکال ارتباط بین افراد، شرایط و روابط اجتماعی و نیز توانایی ها، مهارت ها و دانش خود شخص است.

7-انواع فعالیت های انسان را نام ببرید. گسترش به نمونه های خاصتنوع آنها

بر اساس دلایل مختلف، انواع مختلفی از فعالیت ها متمایز می شوند.

بسته به ویژگی های ارتباط فرد با دنیای اطراف، فعالیت ها به عملی و معنوی تقسیم می شوند. فعالیت های عملی با هدف تبدیل اشیاء واقعی طبیعت و جامعه انجام می شود. فعالیت معنوی با تغییر آگاهی افراد مرتبط است.

هنگامی که فعالیت انسانی با سیر تاریخ، با پیشرفت اجتماعی مرتبط باشد، آنگاه جهت گیری مترقی یا ارتجاعی فعالیت و همچنین خلاقانه یا مخرب متمایز می شود. با توجه به مطالبی که در درس تاریخ مطالعه شده است، می توانید نمونه هایی از رویدادهایی که این نوع فعالیت ها در آنها تجلی یافته است، ارائه دهید.

بسته به انطباق فعالیت با ارزش های عمومی فرهنگی و هنجارهای اجتماعی موجود، فعالیت های قانونی و غیرقانونی، اخلاقی و غیراخلاقی تعیین می شود.

در ارتباط با اشکال اجتماعی گرد هم آوردن افراد به منظور انجام فعالیت ها، فعالیت های جمعی، توده ای و فردی متمایز می شود.

بسته به وجود یا عدم وجود تازگی اهداف، نتایج فعالیت، روش های اجرای آن، بین فعالیت یکنواخت، الگو، یکنواخت تمایز قائل می شود که کاملاً طبق قوانین و دستورالعمل ها انجام می شود، فعالیت جدید در چنین فعالیتی کاهش می یابد. به حداقل، و اغلب به طور کامل وجود ندارد، و نوآورانه، فعالیت مبتکرانه، خلاق.

بسته به حوزه های اجتماعی که در آن فعالیت صورت می گیرد، فعالیت های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره متمایز می شوند، علاوه بر این، در هر حوزه از زندگی اجتماعی، انواع خاصی از فعالیت ها متمایز می شود فعالیت انسانی. به عنوان مثال، حوزه اقتصادی با فعالیت های تولید و مصرف مشخص می شود. فعالیت های سیاسی با فعالیت های دولتی، نظامی و بین المللی مشخص می شود. برای حوزه معنوی زندگی جامعه - علمی، آموزشی، اوقات فراغت.

8. فعالیت و آگاهی چگونه به هم مرتبط هستند؟

هر تصویر حسی از یک شی، هر احساس یا ایده ای که معنا و مفهوم خاصی داشته باشد، بخشی از آگاهی می شود. از سوی دیگر، تعدادی از احساسات و تجربیات یک فرد خارج از محدوده آگاهی است. آنها منجر به اعمال کمی آگاهانه و تکانشی می شوند که قبلاً ذکر شد و این بر فعالیت انسان تأثیر می گذارد و گاهی اوقات نتایج آن را مخدوش می کند.

فعالیت، به نوبه خود، به تغییرات در آگاهی انسان و رشد آن کمک می کند. آگاهی با فعالیت شکل می گیرد تا در عین حال بر این فعالیت تأثیر بگذارد، آن را تعیین و تنظیم کند. مردم با اجرای عملی ایده های خلاقانه خود که در آگاهی خود متولد شده اند، طبیعت، جامعه و خود را متحول می کنند. به این معنا، آگاهی انسان نه تنها جهان عینی را منعکس می کند، بلکه آن را ایجاد می کند. فرد با جذب تجربه تاریخی، دانش و روش های تفکر، با کسب مهارت ها و توانایی های خاص، بر واقعیت تسلط پیدا می کند. در عین حال، او اهدافی را تعیین می کند، پروژه هایی را برای ابزارهای آینده ایجاد می کند و آگاهانه فعالیت های خود را تنظیم می کند.

وظایف

1. در کامچاتکا، معروف به آتشفشان های فعال، فناوری های ویژه ای برای پردازش مواد خام آتشفشانی معرفی می شود. این کار با تصمیم ویژه استاندار آغاز شد. کارشناسان تشخیص داده اند که تولید سیلیکات از سنگ های آتشفشانی یک تجارت بسیار سودآور است که نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی ندارد. طبق محاسبات آنها، کار یک کارخانه می تواند 40 میلیون روبل به بودجه منطقه ای و 50 میلیون روبل به بودجه دولتی بیاورد. این اطلاعات را از منظر موضوع مورد مطالعه در نظر بگیرید: تعیین کنید که چه نوع فعالیت های انسانی در رویدادهای توصیف شده تجلی یافته است، موضوعات و موضوعات فعالیت را در هر مورد نام ببرید و ارتباط بین آگاهی و فعالیت را در این مثال ردیابی کنید.

نوع فعالیت - کار، فعالیت مادی، افراد - کارگران، متخصصان، اشیاء - مواد خام آتشفشانی، سود تجاری. ارتباط بین آگاهی و فعالیت - ابتدا ما از رویداد آگاه هستیم، گزارشی در مورد آن تهیه می کنیم (محاسبات سودآوری)، سپس شروع به عمل می کنیم (تکنولوژی ها را معرفی می کنیم).

2. مشخص کنید که آیا فعالیت های عملی یا معنوی عبارتند از: الف) فعالیت شناختی; ب) اصلاحات اجتماعی؛ ج) تولید کالاهای ضروری.

الف) فعالیت شناختی به فعالیت معنوی اشاره دارد، زیرا هدف شناخت به دست آوردن دانش است و دانش ایده آل است، نمی توان آن را دید یا لمس کرد.

ب) اصلاحات اجتماعی به فعالیت های عملی مربوط خواهد شد، زیرا این نوع فعالیت با هدف دگرگونی جامعه است.

ج) تولید کالاهای ضروری مربوط به فعالیت های عملی خواهد بود، زیرا هدف در این صورت طبیعت و نتیجه آن ثروت مادی خواهد بود.

3. اقداماتی که فعالیت های یک پزشک، کشاورز، دانشمند را تشکیل می دهد را نام ببرید.

یک پزشک در درجه اول با افراد کار می کند: آنها را می بیند، بر اساس نتایج آزمایش نتیجه می گیرد و در صورت لزوم آنها را درمان می کند. کشاورز: خاک را مطالعه می کند تا بداند چه چیزی روی آن رشد می کند و آیا نیاز به کوددهی دارد یا خیر، آن را کشت می کند، هر آنچه را که لازم است روی آن می کارد، از گیاهان مراقبت می کند و برداشت می کند. دانشمند: به علم مشغول است، مواد را در هر زمینه علمی جمع آوری و آزمایش می کند، خواص آنها را مطالعه می کند، سعی می کند چیز جدیدی را بهبود بخشد و کشف کند، آزمایش انجام می دهد و غیره.

4. A. N. Leontiev نوشت: "فعالیت غنی تر و واقعی تر از آگاهی است که قبل از آن است." این ایده را توضیح دهید.

هشیاری به فرد اجازه می دهد فکر کند، اما هر فکری به عمل منجر نمی شود، به این معنی که فعالیت غنی تر و واقعی تر است.

برای پرداختن کامل به این موضوع، فکر می‌کنم مناسب است تعریفی از فعالیت انجام شود.

فعالیت نوعی ارتباط فعال انسانی با جهان پیرامون است که محتوای آن تغییر و شکل گیری هدفمند آن است. بر خلاف اعمال یک حیوان، فعالیت انسانی تقابل معینی بین سوژه و موضوع فعالیت را پیش‌فرض می‌گیرد: فرد یک شیء فعالیت را به عنوان ماده‌ای تصور می‌کند که در برابر تأثیر انسان بر آن مقاومت می‌کند و باید شکل و ویژگی‌های جدیدی دریافت کند، از مواد به محصول فعالیت هر فعالیتی شامل یک هدف، وسیله، نتیجه و خود فرآیند فعالیت است و بنابراین، یکی از ویژگی های جدایی ناپذیر فعالیت، آگاهی آن است. فعالیت نیروی محرکه پیشرفت اجتماعی و شرط وجود جامعه است. در عین حال، تاریخ فرهنگ نشان می دهد که فعالیت به عنوان چنین مبنایی جامع وجود انسان نیست. اگر اساس فعالیت یک هدف آگاهانه تنظیم شده باشد، پس اساس خود هدف خارج از فعالیت، در حوزه آرمان ها و ارزش های انسانی قرار دارد. در واقع، جامعه فعالیت شخصی است که اهداف خود را دنبال می کند. فعالیت یک راه وجود اجتماعی است، یعنی راهی که جامعه در آن وجود دارد.

در معنای وسیع کلمه، اصل فلسفی فعالیت به معنای به رسمیت شناختن فعالیت به عنوان جوهره روش وجودی یک فرد است. در جامعه شناسی، فعالیت به عنوان یک راه وجودی جامعه انسانی، به عنوان یک تحقق تعبیر می شود قوانین اجتماعی، که فقط از طریق فعالیت های افراد خود را نشان می دهند. فعالیت هم شرایط خاص وجودی افراد و هم کل جامعه را ایجاد می کند و هم آن را تغییر می دهد. از طریق فعالیت است که فرد در نظام روابط اجتماعی قرار می گیرد. در جریان فعالیت، شخص به علاقه خود پی می برد و دنیای عینی را تغییر می دهد. در عین حال انسان نیازها را برآورده می کند و در عین حال نیازهای جدیدی متولد می شود. بنابراین، فعالیت به مثابه فرآیندی ظاهر می شود که طی آن خود شخصیت انسان رشد می کند.

از نقطه نظر نقش خلاقانه فعالیت در توسعه اجتماعیاز اهمیت ویژه ای تقسیم آن به تولید مثل (با هدف به دست آوردن یک نتیجه از قبل شناخته شده با استفاده از وسایل شناخته شده) و فعالیت تولیدییا خلاقیت مرتبط با توسعه اهداف جدید و وسایل جدید مربوط به آنها و یا با دستیابی به اهداف با کمک وسایل جدید. در ارتباط با انقلاب علمی و فناوری، فعالیت خلاقانه به طور فزاینده ای گسترش می یابد، که باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات اجتماعی، از نیاز به تجدید ساختار اساسی سیستم آموزشی شروع می شود و با مشکل "کاهش ارزش" شناخته شده فعالیت خلاق یک فرد در شرایط گنجاندن آن در اشکال صنعتی سازماندهی تولید معنوی خاتمه می یابد. توسعه این فرآیند تأکید می کند که شخصیت را نمی توان تنها در اشکال فعالیت به بیان خلاصه کرد و هماهنگی شخصیت و فعالیت تنها بر اساس پر کردن فعالیت با معنای واقعی انسانی امکان پذیر است. در غیر این صورت، تفسیر صرفا ابزاری از انسان به عنوان ابزاری برای فعالیت بالای او اجتناب ناپذیر است، و این به عنوان پیش نیاز ایدئولوژیک برای اشکال توتالیتر سازماندهی زندگی اجتماعی عمل می کند. مسئله رابطه بین فعالیت و شخصیت را تنها می توان به عنوان بخشی از یک مشکل گسترده تر انسانی حل کرد.

سهم مهمی در تجزیه و تحلیل این مشکل توسط S.L. روبینشتاین. او نوشت: «قانون اساسی رشد تاریخی روان انسان این است که انسان با کار کردن رشد می کند: با تغییر طبیعت، خود را تغییر می دهد. انسان در فعالیت های عملی و نظری خود به وجود عینی طبیعت و فرهنگ انسانی شده، در عین حال ماهیت ذهنی خود را تغییر می دهد، شکل می دهد و رشد می دهد. S.L Rubinstein اصل وحدت آگاهی و فعالیت را فرموله کرد که برای روانشناسی شوروی اساسی شد. اما مهم ترین مشکلات فلسفی و روانی انسان توسط اس.ال.

مقوله فعالیت در روانشناسی به طور کامل توسط A.N. او مقوله فعالیت را مقدمه و مهم ترین مقوله برای ساختن یک سیستم یکپارچه روانشناسی می دانست و معتقد بود که ورود آن به روانشناسی «کل ساختار مفهومی دانش روانشناسی را تغییر می دهد». A.N. Leontyev فعالیت را به عنوان یک فرآیند معنادار درک کرد که در آن سوژه اقدامات دگرگون کننده را با جهان عینی انجام می دهد. از طریق فعالیت، فرد در سیستم ارتباطات و روابط اجتماعی قرار می گیرد. رشد روانییک فرد - به گفته A.N. لئونتیف - روند رشد فعالیت، آگاهی، شخصیت او است.

فعالیت حوزه اصلی و تعیین کننده تجلی فعالیت اجتماعی سوژه های تاریخ است که از افراد فردی گرفته تا کل بشریت را شامل می شود. اما چه چیزی افراد را به فعالیت تحریک می کند و به فعالیت اجتماعی آنها دامن می زند؟ جامعه شناسان قبل از مارکس معتقد بودند که همه چیز مربوط به اراده آزاد است، درباره امیال، افکار و آرمان هایی که در سر مردم متولد می شود و اعمال و اعمال آنها را هدایت می کند. حقیقتی در اینجا وجود دارد. اف. انگلس به درستی خاطرنشان کرد: «هر چیزی که مردم را به حرکت در می آورد، باید از سر آنها عبور کند.» اما اراده، امیال و افکار خود مردم تعیین می شود DETERMINATION - (از لاتین determinatio - محدودیت، تعریف) تعریف علّی یک پدیده. عوامل مادی که پشت سر آنها باید مبنای عینی مادی آنها را در قالب نیازها و علایق توده ها، گروه های اجتماعی و افراد دید. نقش نیازها و علایق در برانگیختن فعالیت در ساختار آن به وضوح قابل مشاهده است که عناصر اصلی فرعی آن عبارتند از: نیاز، علاقه، هدف فعالیت و انگیزه آن، خود فعالیت و نتیجه.

نیاز به عنوان نقطه شروع در مکانیسم ماشه ای برای توسعه جامعه عمل می کند. نیاز نیاز به چیزی است که برای حفظ حیات یک ارگانیسم، یک فرد انسانی، یک گروه اجتماعی یا جامعه به عنوان یک کل ضروری است. در عین حال، حجم و ماهیت نیازها هم به سطح توسعه یافتگی جامعه بستگی دارد و هم تولید اجتماعی، و در مورد شرایط فعالیت و مکان گروه های مختلفافراد در نظام روابط اجتماعی نیازهای اجتماعی محدود به نیازهای فردی نیستند، بلکه به عنوان نیازهای گروه های اجتماعی و کل جامعه ظاهر می شوند. آنها نه تنها افراد، بلکه گروه های بزرگی از مردم را تشویق می کنند که یا از کهنه حمایت کنند، یا از حذف آن برای استقرار جدید حمایت کنند و حل و فصل تضادهای موجود را تشویق کنند. در این صورت نیازها پدیدار می شوند و در نهایت به عنوان منافع شناخته می شوند.

علایق بیانگر نگرش جامعه، طبقه معین یا گروه اجتماعی به کل مجموعه نهادهای اجتماعی، ارزش های مادی و معنوی در مرحله معینی از توسعه است. می توان گفت که منافع مهمترین عنصر مکانیسمی است که از طریق آن نیازهای عینی ایجاد شده در جامعه توسط گروه های اجتماعی، نیروهای اجتماعی جذب شده و تبدیل به عامل قدرتمندبرانگیختن آنها برای فعالیت اجتماعی منافع در نظام روابط اجتماعی مبنای عینی دارد. اف. انگلس می‌نویسد: «روابط اقتصادی هر جامعه خود را در درجه اول به عنوان منافع نشان می‌دهد.» از آنجایی که جایگاه گروه ها و افراد اجتماعی در نظام روابط اجتماعی یکسان نیست، علایق آنها نیز متفاوت است. علاوه بر این، در هر مرحله از تاریخ، یک سیستم پیچیده و چند بعدی از منافع توسعه می یابد. مبارزه برای تحقق نیازهای یک طبقه یا گروه مانند مبارزه ای برای ارضای منافع آنها عمل می کند. در عین حال، علایق بین پایه و غیراساسی، مادی و معنوی تفکیک می شود. و اگرچه مطالعه این پیچیدگی به تازگی آغاز شده است، اما در فعالیت های عملی لازم است ماهیت و پویایی منافع گروه های مختلف حرفه ای، سنی، جمعیتی، ملی و غیره را در نظر گرفت. مطالعه دیالکتیک علایق، کلید شناسایی نیروهای محرک توسعه اجتماعی در مراحل مختلف تاریخ را فراهم می کند. نیروی محرکه روند تاریخی فعالیت همه «شرکت کنندگان» آن است: جوامع اجتماعی، افراد و شخصیت های برجسته. بر اساس فعالیت های ترکیبی آنها، تاریخ جامعه توسعه می یابد.


تفاوت بین فعالیت انسان و رفتار حیوانات انسان نه تنها سازگاری، بلکه دگرگونی محیط طبیعی و اجتماعی را نیز در بر می گیرد. نه تنها سازگاری، بلکه دگرگونی محیط طبیعی و اجتماعی. نه تنها مصلحت، بلکه هدف گذاری، توانایی فراتر رفتن از تجربه. نه تنها مصلحت، بلکه هدف گذاری، توانایی فراتر رفتن از تجربه. سایر موجودات زنده سازگاری با موجودات موجود شرایط طبیعی. سازگاری با شرایط طبیعی موجود. رفتار هدفمند که توسط غریزه هدایت می شود. رفتار هدفمند که توسط غریزه هدایت می شود.


فعالیت روشی برای ارتباط شخص با دنیای بیرون است که فقط مختص افراد است. محتوای اصلی فعالیت تغییر و دگرگونی جهان، ایجاد چیزی است که در طبیعت وجود ندارد. فعالیت های انسان در حوزه های مختلف خود را نشان می دهد و ماهیت متنوعی دارد. شرط لازم برای وجود و تکامل انسان و جامعه است.








هدف چیزی است که فرد برای آن تلاش می کند. تصویری آگاهانه از نتیجه پیش بینی شده. میل به دستیابی به هدف، انتخاب ابزار و ترتیب مناسب را از پیش تعیین می کند اقدامات خاصبرای رسیدن به آن تمایل به دستیابی به یک هدف، انتخاب ابزار مناسب و توالی اقدامات خاص برای رسیدن به آن را از پیش تعیین می کند.


ابزار دستیابی به هدف عبارتند از تکنیک ها، روش های عمل، پول، ابزار، اشیاء، وسایل برای انجام فعالیت ها. هر چه مجموعه وسایلی که موضوع یک فعالیت در اختیار دارد بیشتر باشد، فرصت های بیشتری برای انجام این فعالیت با انتخاب وسایل مناسب وجود دارد. هر چه مجموعه وسایلی که موضوع یک فعالیت در اختیار دارد بیشتر باشد، فرصت های بیشتری برای انجام این فعالیت با انتخاب وسایل مناسب وجود دارد.


اقدامات با هدف دستیابی به هدف - تجلی بیرونیتلاش ارادی که در مقابل حالت رنجور و بی تفاوت است. M. Weber اقدامات را به 4 گروه تقسیم کرد: - اقدام هدفمند (عقلانی تعیین شده، هدف متفکرانه). -عمل ارزشی-عقلانی (تعیین آگاهانه جهت خود). کنش عاطفی (تعیین شده توسط وضعیت عاطفی فرد). -عمل سنتی (بر اساس عادت طولانی مدت).


نتیجه فعالیت همیشه با هدف مطابقت ندارد: - هدف عمدی دست نیافتنی. -حسابداری ناکافی شرایط خارجیفعالیت ها، موانع احتمالی، مشکلات؛ انتخاب نادرست وسیله برای رسیدن به هدف - اجرای نادرست اقدامات لازم برای رسیدن به هدف.






هرم مزلوگروه های نیاز: -فیزیولوژیکی (غذا، تنفس، مسکن، پوشاک). وجودی (ایمنی، آسایش، اشتغال). -اجتماعی (ارتباطات، محبت، فعالیت های مشترک)؛ -معتبر (عزت نفس، شناخت، رشد شغلی)؛ -معنوی (خود بیانی). فیزیولوژیکی و وجودی اولیه (مادرزادی)، اجتماعی، اعتباری و معنوی ثانویه (اکتسابی) هستند.












4 گروه اعمال بسته به انگیزه (مکس وبر) 1. اقدام هدفمند - هدفی معقولانه و متفکرانه. 1. اقدام هدفمند - هدفی معقولانه و متفکرانه. کنش مبتنی بر ارزش و منطقی، تعیین آگاهانه جهت و جهت گیری مداوم برنامه ریزی شده برای عمل است. کنش مبتنی بر ارزش و عقلانیت، تعیین آگاهانه جهت و جهت گیری مداوم برنامه ریزی شده برای عمل است. کنش عاطفی - وضعیت عاطفیشخصی. کنش عاطفی وضعیت عاطفی یک فرد است. عمل سنتی - بر اساس عادت طولانی عمل سنتی - بر اساس عادت طولانی


فعالیت شامل آگاهی - آگاه - درک جهان عینی و وجود خود فرد است که فعالیت را تعیین و تنظیم می کند. معنادار بودن جهان عینی و وجود خود فرد که فعالیت را تعیین و تنظیم می کند. ناخودآگاه عملی است که به صورت خودکار، بازتابی و بدون آگاهی توسط سوژه انجام می شود. ناخودآگاه عملی است که به صورت خودکار، بازتابی و بدون آگاهی توسط سوژه انجام می شود.




طبقه بندی فعالیت ها: عملی - عملی - با هدف تبدیل اشیاء واقعی طبیعت و جامعه. با هدف تبدیل اشیاء واقعی طبیعت و جامعه است. -تولید مادی (تحول طبیعت) - اجتماعی - تحول آفرین (تحول جامعه) معنوی - معنوی - با هدف تغییر آگاهی مردم. - شناختی (انعکاس واقعیت به شکل هنری و علمی، در اسطوره ها و آموزه های دینی) - ارزش محور (تعیین نگرش افراد نسبت به پدیده های دنیای اطراف، شکل گیری جهان بینی) - فعالیت پیش بینی (برنامه ریزی یا پیش بینی تغییرات احتمالی در واقعیت)




فعالیت خلاق- فعالیتی که چیزی از نظر کیفی جدید ایجاد می کند (هدف جدید، نتیجه جدید، ابزارهای جدید برای دستیابی به نتایج). فعالیتی که چیزی از نظر کیفی جدید ایجاد می کند (هدف جدید، نتیجه جدید، ابزارهای جدید برای دستیابی به نتایج). مکانیسم های فعالیت خلاق: تخیل، تخیل، فانتزی - انعکاس در ذهن انسان از پدیده های واقعیت در ترکیب ها و ارتباطات جدید، غیر معمول، غیر منتظره. فانتزی بازتابی است در ذهن انسان از پدیده های واقعیت در ترکیب ها و ارتباطات جدید، غیرمعمول و غیرمنتظره. شهود دانشی است که شرایط حصول آن محقق نمی شود. شهود ناخودآگاه را در فعالیت انسان آشکار می کند. اما شهود در خلاقیت با تلاش آگاهانه همراه است. شهود دانشی است که شرایط حصول آن محقق نمی شود. شهود ناخودآگاه را در فعالیت انسان آشکار می کند. اما شهود در خلاقیت با تلاش آگاهانه همراه است.




بازی یک فعالیت معنادار است، مجموعه ای از اقدامات معنی دار که با وحدت انگیزه متحد می شوند. فعالیت معنادار، مجموعه ای از اعمال معنی دار که با وحدت انگیزه متحد شده اند. تمرکز نه تنها بر روی نتیجه، بلکه بر روی خود فرآیند. ویژگی دوبعدی است: از یک سو - کنش واقعی، از سوی دیگر - قرارداد، عمل در یک محیط خیالی.




انواع ارتباط: ارتباط بین سوژه های واقعی (بین دو نفر) ارتباط بین سوژه های واقعی (بین دو نفر) ارتباط بین یک سوژه واقعی و یک شریک متوهم (بین یک شخص و یک حیوان) ارتباط بین یک سوژه واقعی و یک شریک متوهم (بین). یک شخص و یک حیوان) ارتباط بین یک سوژه واقعی با یک شریک خیالی (شخصی با صدای درونی خود، ارتباط یک سوژه واقعی با یک شریک خیالی) شخصیت های ادبی). ارتباط شرکای خیالی (ارتباط شخصیت های ادبی).




باید بتوان ارتباط را از ارتباط تشخیص داد. ارتباط فرآیند تعامل بین دو یا چند موجود با هدف انتقال برخی اطلاعات است. انتقال اطلاعات فقط در جهت یکی از سوژه ها اتفاق می افتد و بازخوردی بین آزمودنی ها وجود ندارد. ارتباط فرآیند تعامل بین دو یا چند موجود با هدف انتقال برخی اطلاعات است. انتقال اطلاعات فقط در جهت یکی از سوژه ها اتفاق می افتد و بازخوردی بین آزمودنی ها وجود ندارد.


مفاهیم موضوعی که باید به خاطر بسپارید: فعالیت فعالیت معنوی بازی علایق شهود ارتباط انگیزه های ارتباط هدف فعالیت نیازها فعالیت عملی نگرش های اجتماعی موضوع فعالیت فعالیت خلاق فعالیت کار باورها فانتزی