Náčrt lekcie o okolitom svete. O. V. Dybina Hodiny o oboznamovaní sa s vonkajším svetom v strednej skupine MŠ. Poznámky k lekcii

Knižnica
materiálov

Príloha 2

Zhrnutie lekcií, ktoré využívali inovatívne prístupy pri štúdiu časti „Človek a príroda. Rozmanitosť živočíšnych druhov.

Otvorená lekcia o svete okolo v 2 triede "B".

Téma: Kontinentálne cestovanie

Cieľ: Poskytnite vedomosti o kontinentoch Zeme: geografická poloha, Flóra a fauna, veľké krajiny, poloha na území kontinentov.

Úlohy: Vytvorte si predstavu o kontinentoch . Rozvíjať mentálne operácie: analýza, syntéza, klasifikácia, zovšeobecnenie, konkretizácia.

Zvýšte záujem o túto tému prostredníctvom hry-cesty po kontinentoch.

Počas vyučovania.

Obsah lekcie

Urobil. komentovať

Odôvodnenie

1. Organizačný moment.

Pozdravte svojich hostí. Začnime hodinu vedy.

Pripravujem sa na lekciu

2. Posolstvo témy vyučovacej hodiny.

Dnes sa vydáme na cestu po kontinentoch Zeme. Dozviete sa, ktorý kontinent je najhorúcejší, kadiaľ tečie najdlhšia rieka na svete a kde rastie najvyšší strom na Zemi - sekvoja, s ktorým z mláďat môžete pokojne cestovať.

Mám záujem o deti

3. Povedz mi, kto vie o kontinentoch?

1) V Austrálii žijú kengury a koaly.

2) Naša krajina Rusko je najväčšia na Zemi. Nachádza sa na euroázijskom kontinente.

3) V Afrike žijú slony, žirafy, zebry, ťavy.

4) Antarktída je najchladnejší kontinent.

Zamyslite sa nad tým, na ktorú pevninu by ste dnes chceli cestovať, vyberte si a vydajte sa na pevninu.

Demonštrácia primárnych vedomostí prostredníctvom reči. Aktivizovať deti, vzbudiť záujem o tému

Výzva - analýza vlastných vedomostí

4. A teraz po prečítaní textu urobíme zhluk. Budeme pracovať v skupinách. Jedna osoba zo skupiny, deti, rozprávajú o kontinentoch.

Fizkultminutka: plávame na hudbu.

Rozvíjam mentálne operácie: analýza, syntéza, zovšeobecnenie, konkretizácia, klasifikácia

Porozumenie – deti prichádzajú do priameho kontaktu s informáciami

5. A teraz si zahráme hru “Hádaj pevninu”. Koho pevninu volám, tá skupina vstáva.

1) Medzi obyvateľmi tohto kontinentu je veľa papagájov, ptakopysk, echidnas. Rastú tu trávnaté a fľaškové stromy, palmy, paprade, akácie. Žije tu vačnatý medveď - koala a klokan. Na území tohto kontinentu je len jeden štát. Je to najmenší kontinent (Austrália).

2) Obyvateľmi tohto kontinentu sú veveričky, losy, ježkovia, líšky, vlci, ťavy, tigre, opice, hady. Toto je kontinent, na ktorom sú dve časti sveta. Tu je Rusko. Pevninu obmývajú 4 oceány (Eurázia).

Aby som deti zaujal, aby bolo učenie zaujímavé, vediem hru „Hádaj pevninu“

6. A teraz opäť cestujme po kontinentoch.

Videofilm.

7.Teraz vytvoríme mapu. Predstavte si, že ste objaviteľmi svojej pevniny. Vytvorte mapu pomocou symbolov ktoré nájdete v obálkach.

Máme mapu sveta.

Deti na praktická práca fixovať materiál

8. Teraz sa pozrime, či sú naše predpoklady správne.

Zhrňme si, ako sa vám pracovalo v skupinách.

9. D / z. Skladať tvorivá práca„Cesta do Antarktídy“.

Reflexia je schopnosť zhodnotiť vlastný čin.

Zhrnutie lekcie pre kurz “ Svet“ v 1 triede „B“.

Téma: "Kde žijú medvede a slony" (hra na lekciu)

Cieľ: preskúmať, kde žijú slony a medvede

Úlohy: formovať predstavy o rozmanitosti prírody zeme, oboznamovať sa s chladnými a teplými oblasťami zeme, s faunou týchto oblastí, vykonávať aplikáciu z nastrihaných nití.

Takže chlapci, začnime s lekciou tému "Kde žijú medvede a slony?". Dnešná lekcia je dnes nezvyčajná lekcia hra, cesta .

Teraz si trochu pripomenieme materiál z predchádzajúcich lekcií. Poďme si zahrať hru áno-nie. Prečítam si návrh, ak súhlasíte s tým, čo je v ňom uvedené, potom na papieriky nakreslíte, ak nesúhlasíte -.

Po nedeli prichádza utorok.

V roku sú štyri ročné obdobia.

Na jeseň kvitnú listy na stromoch.

Po zime prichádza jar.

Pondelok, utorok, streda sú mesiace?

Sobota prichádza po piatku.

Týždeň má sedem dní.

Listy žltnú a opadávajú na jeseň.

Na jar, najdlhšie dni a najviac krátke noci v roku.

Vyšetrenie:

Kto nemá chyby?

Chlapci, pozrime sa na tabuľu a spomeňme si na tému hodiny („Kde žijú medvede a slony?“).

A Sedemkvetý kvet nám to pomôže zistiť.

Okvetný lístok muchy

Cez západ na východ

Študent: Hneď ako sa dotknete zeme.

Byť našou cestou.

Povedzte im, aby boli tam, kde žijú ľadové medvede!

(krúženie s oči zatvorené, posaď sa)

Kde sme chalani? Všade naokolo je sneh a ľad, je tu (na Severe) veľmi chladno.

Musíme sa vyzbrojiť všetkým, čo potrebujeme. Čo budeme potrebovať? (Čapka, bunda, palčiaky, lyže, snežné skútre).

Na Zemi je veľmi chladná oblasť - to je Severný ľadový oceán. Väčšina z nich je neustále pokrytá ľadom a snehom (zobrazené na zemeguli). Severný pól sa nachádza v tejto oblasti Zeme.

Chlapci, pozrite sa, kto sa s nami stretáva?

A teraz si skúsime vyrobiť vlastné ľadové medvede (ukážka).

Kde teda žijú ľadové medvede? (na severnom póle).

Na Zemi sú dva póly: severný a južný (ukážka). Oblasť Zeme, kde sa nachádza južný pól, sa nazýva Antarktída.

Myslíte si, že je potrebné vyzliecť teplé oblečenie, ak sa ocitneme na Južný pól v Antarktíde? (Nie, aj tam je zima).

Ako sa nazývajú chladné oblasti Zeme? (Severný ľadový oceán a Antarktída)

Čo pokrýva väčšinu Severného ľadového oceánu? (ľad a sneh)

Ktorý pól sa nachádza v tejto studenej oblasti Zeme (severný pól)

Ako sa volá oblasť Zeme, kde sa nachádza južný pól? (Antarktida)

Čím je pokrytý povrch tohto obrovského kusu zeme? (hrubá vrstva ľadu)

A teraz nám sedemfarebný kvet pomôže byť v Antarktíde!

Okvetný lístok muchy

Cez západ na východ

Cez sever, cez juh, Vráťte sa, urobte kruh.

Študent: Hneď ako sa dotknete zeme.

Byť našou cestou.

Povedz našej triede, aby bola na južnom póle!

Aké zvieratá žijú v Antarktíde?

Múdra korytnačka pripravila veľmi záujem Spýtaj sa"Lovia ľadové medvede tučniaky?" (nie, pretože žijú v rôznych častiach Zeme).

Video o tučniakoch.

Zisťovali sme teda, kde žijú ľadové medvede a prečo nelovia tučniaky. Kde žijú slony?

Okvetný lístok muchy

Cez západ na východ

Cez sever, cez juh, Vráťte sa, urobte kruh.

Študent: Hneď ako sa dotknete zeme.

Byť našou cestou.

Povedzte im, aby išli do teplých krajín, kde žijú slony!

Videoklipy.

Teraz sa rozdelíme do skupín. Dve skupiny pôjdu na výlet do savany, dve - do dažďového pralesa. O výlete je potrebné urobiť príbeh-reportáž podľa plánu (dostane každá skupina).

Počúvame príbehy.

V čom teda žijú zvieratá teplých oblastiach Zem? (slony, nosorožce, levy, krokodíly, opice, pytóny).

Skúsme vyformovať slona z plastelíny.

Z akých častí sa bude slon skladať? (telo, 4 nohy, chvost, uši, trup, kly)

Dokončenie práce.

Poďme určiť, ktorý zo slonov sa najviac podobá skutočnému.

Takže:

Aké oblasti sú na Zemi? (studené a teplé).

O ktorých chladných oblastiach Zeme sme sa dozvedeli? (Severný ľadový oceán a Antarktída).

V čom sú si tieto oblasti podobné? (pokryté snehom a ľadom).

V ktorých častiach sveta je teplo po celý rok? (v savane a tropickom lese).

Kde žijú ľadové medvede? Kde žijú slony?

Užili ste si výlet?

A na jeho pamiatku budete mať figúrky ľadových medveďov a slonov.

Lekcia Svet okolo v 3 triede "B".

Téma: Rozmanitosť zvierat.

Ciele: Oboznámte sa s novou klasifikáciou zvierat a ich skupinovými charakteristikami.

Úlohy: Rozšírte obzory. Naučiť sa pracovať s referenčnou literatúrou (encyklopédiou). Naučte sa pracovať v skupinách. Pestujte lásku k prírode.

Vybavenie: magnetická tabuľa, kartičky s menami zvieratiek, magnetky, encyklopédia zvierat, plátno, počítač, projektor, hudobné centrum, mapa rastlín a zvierat, kazeta, disk, kartičky pre každého účastníka, tlačené zošity.

Počas vyučovania

Učte svet okolo v 3 triede „B“.

Učiteľ: Vaganova Larisa Borisovna.

Téma: Rozmanitosť zvierat.

Ciele: Predstaviť novú klasifikáciu zvierat a ich skupinové charakteristiky.

Rozšírte obzory. Naučte sa pracovať s referenčný materiál(encyklopédia). Naučte sa pracovať v skupinách.

Pestujte lásku k prírode.

Vybavenie: Magnetická tabuľa, kartičky s názvami zvieratiek, magnetky, encyklopédia zvierat, plátno, počítač, projektor, hudobné centrum, mapa rastlín a zvierat, kazeta, disk, kartičky pre každého žiaka, tlačené zošity.

Počas vyučovania.

Chcel by som začať lekciu vyhlásením úžasného spisovateľa, veľkého znalca prírody M. M. Prishvina. "Chrániť prírodu znamená chrániť vlasť."

Ako rozumiete tomuto tvrdeniu?

Dnes v lekcii budeme pokračovať v štúdiu prírody. Napíšme test na tému predchádzajúcej lekcie: „Rozmanitosť rastlín“

Test a overenie.

Na obrazovke: Slon, pes, pavúk, ananás, bocian.

Nájsť extra (ananás) - (odstránené)

pretože patrí do rastlinnej ríše.

V čom sú iné slová podobné? (Patrí do ríše zvierat)

Dokážete vymenovať všetkých členov živočíšnej ríše? (Nie, je ich veľa)

Vytvorte tému lekcie. "Rozmanitosť zvierat?"

Do akých skupín môžete rozdeliť zvieratá?

Práca s magnetickou tabuľou.

karty:

korytnačka veverička

kravský zajac

kuracia žaba

stehlík králik

Úloha: Medzi týmito zvieratami si vyberte stehlíka, králika, najskôr domáceho a potom divokého.

Ako sa nazýva veda o zvieratách? (zoológia)

Vedci – zoológovia rozdeľujú živočíšnu ríšu na viac skupiny.

Zvážte klasifikáciu zvierat (tabuľka na obrazovke.)

Teraz uvidíte zástupcov každej skupiny zvierat.

Prezentácia.

Fizkultminutka.

Otvorme učebnice a nájdime hlavné črty niektorých skupín (Obrazovka.)

Kde inde okrem učebnice nájdeme informácie o zvieratách?

(TV, rádio, knihy, noviny, časopisy, online referenčné knihy atď.)

Pracujme v skupinách. Viete, ako pracovať s encyklopédiou. Úloha pre každú skupinu:

Skupina 1 – ako komunikujú opice.

Skupina 2 – aké zvuky vydávajú sivé vlky.

Skupina 3 – čo je echolokácia a ktoré zviera ju používa?

Skupina 4 – ako komunikujú veľryby?

Začíname a končíme na môj príkaz.

Vypočujme si zástupcov z každej skupiny.

Nie náhodou som vám dal takúto úlohu, pretože teraz budeme počuť hlasy týchto zvierat.

Práca v poznámkovom bloku na tlačenej strane strana 38.

Čo nové ste sa naučili v lekcii?

Čo bolo obzvlášť zaujímavé.

Takže sme urobili kus dobrej práce a v zošite sa ohodnoťte podľa tabuľky. (Na kartách každého z nich a na obrazovke.)

Lekcia sa skončila. Vďaka všetkým.

Abstraktné otvorená lekcia svet okolo v 3 triede „B“.

Predmet : GAME-cesta cez natívne rozlohy

Cieľ: Poskytnúť vedomosti o lese a obyvateľoch lesa.

Úlohy: Vytvoriť si predstavu o obyvateľoch lesa.

Rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie, predstavivosť, improvizačné schopnosti, herecké schopnosti.

Pestovať lásku k pôvodná príroda.

Obsah lekcie

Didaktický komentár

Odôvodnenie

1. Organizačný moment

Vzájomný pozdrav. Pripravte deti na cestu, upútajte pozornosť.

2. Posolstvo témy lekcie „Je zábavné chodiť spolu“

Herná cesta cez natívne rozlohy

Chalanov zaujímam, pripravujem sa na vnímanie nového.

3.-Zamyslime sa nad tým, na čom sa dá cestovať? (pešo, na saniach, na koni, lietadlom, vlakom, loďou, autom, psom, raketou, plťou, loďou, trajektom, autobusom, meteorom, električkou, metrom, el. vlakom, taxíkom atď.)

Poďme na turistiku. Za navrhovaných okolností treba byť seriózny a pozorný k sebe aj k ostatným. Čo si vezmeme so sebou na cestu? (úsmev, dobrá nálada, gitara). Tak, poďme...

Nahrávanie na kazetu „Sounds of the forest“ je zapnuté.

Chlapi, kde to sme? (V lese)

Kto čo počul? (Vtáky spievajú, kobylky štebotajú, muchy bzučia, potok zurčí, diviak chrčí, ďateľ klope na strom, komáre pisknú).

Zahrajme sa na úlohu stromov. Deti stoja v šachovnicovom vzore.

1. dieťa: Vtáky hlasno spievajú. Kde sa skrývajú? (na stromoch). Tu je veľký úsek lesa, celé na ňom rastú brezy. Toto je brezový háj.

2. dieťa: No tieto stromy hneď spoznáte. Les, kde ak rastie, sa nazýva smrekový. Vždy je tu tma. Rozprestreté husté konáre jedlí neprepúšťajú slnečné lúče.

3. dieťa: Páni, tieto stromy nevidia ani vrcholy. Malé borovice sa zo všetkých síl rozbehnú za slnkom a svetlom. Preto sú v borovicovom lese všetky stromy vysoké a štíhle. Ak sa pozriete hore - ako keby stĺpy stáli a cez ne je prehodený koberec.

4. dieťa: Ale lesný obr rozprestrel mocné konáre. Dub je jedným zo storočných pralesov. Dubový háj sa nazýva dubový les.

Poďme teraz obdivovať krásu lesa a rozpŕchnuť sa po lese.

Čo budeš robiť v lese? (môžete počúvať vtáka, hľadať huby a bobule, pozorovať hmyz, cítiť kvety, držať hmyz v dlani a pustiť ho).

Čo tak zbierať kvety? (Nie). Netrvajú dlho, je lepšie obdivovať túto krásu v lese. Obdivovať?

Musíme zistiť, či sa niekto nestratil, keď sme kráčali v lese. Počítajme po poriadku. Je však potrebné platiť tak, aby sa nevyslovovali čísla 3 a 7, teda čísla, ktoré obsahujú takéto číslo. Namiesto toho tlieskajte 1,2,V,4,5,6,V,8,9,10,11,12,V,14,15,16,V a tak ďalej.

Tu prichádzame k potoku. Nakreslíme prúd. Jeden dva tri! (Zobrazujeme potok).

Potok tečie, chlapi, tu je poleno. Kráčajme popri polene potokom. Poďme si to predstaviť. Idem prvý a ty ma nasleduješ.

Vyšli sme na čistinku. Zastavme sa. Sadnime si na kopček, povedzme jazykolamy.

    Od klepotu kopýt lieta prach po poli.

    Dobrý koláč vo vnútri tvarohu.

    Ďateľ dub vydlabal, ale nevyhĺbil.

    Labute lietali s labuťami.

    Senya niesla vozík so senom.

    Zmeškala vrana vrana atď.

Chlapci, čo ešte robia, keď sa zastavia? (Odpočívajú, spievajú piesne, obedujú, hrajú sa).

Poďme hrať. Predstavte si, že sme sa ocitli na zelenej lúke a zmenili sme sa na nočné motýle.

A teraz budeme hrať s vami, navrhujem spievať pieseň.

Pieseň od Y. Vizborga „My dear“.

Poďakujte lesu dobrou pesničkou. Poprosíme hostí, aby nám zaspievali, pridajte sa k nám.

Štafetový beh „Na čom sa dá cestovať“. Čo všetko nám chcete pred cestou pripomenúť?

Divadelno-tvorivé edukačné cvičenie „Zrýchlite – spomaľte.“ Dbám na to, aby deti menili pohyb so striedaním hudobných častí, rytmicky kráčali a behali na hudbu.

Cvičenie "Poďme počúvať zvuky lesa."

Deti zobrazujú brezový háj (improvizovať).

Sledujte pohyb rúk a tela. Aby som túto úlohu skomplikoval, navrhujem „premeniť sa“ na jeden zo stromov.

Kreatívne cvičenie „Ak“.

Napodobňuje sa pohyb pozdĺž klády cez potok.

Budovanie tímu. Vytváranie priateľskej teplej atmosféry. Pomáhať deťom prejavovať lásku a záujem o vlasť prostredníctvom porozumenia umeniu a kultúre ľudí.

Rozvoj rýchlosti reakcie, pozornosti, myslenia, obohacovanie slovnej zásoby.

Rozvoj schopnosti pohybovať sa v súlade s daným tempom.

Rozvoj dobrovoľnej pozornosti.

Rozvoj reči, rozširovanie predstáv o lese.

Rozvoj hereckých schopností dieťaťa, odhalenie tvorivej individuality každého, emancipácia osobnosti, tela. Rozvoj predstavivosti, javisková komunikácia.

Osvojenie si improvizačných zručností.

Rozvoj pozornosti.

Rozvoj schopnosti navigácie v priestore, predstavivosti.

Rozvoj schopnosti uviesť do činnosti improvizačné pohyby.

Vývoj jasnej dikcie.

Rozvíjanie schopnosti počuť začiatok a koniec hudby, cieľavedome konať.

Rozvoj hudobného sluchu, formovanie osobnosti dieťaťa na základe národnej kultúry, na tradíciách, duchovné formovanie osobnosti.

4. Výsledok lekcie:

Užili ste si pobyt v lese?

Stále sem chceš ísť?

Čo by sme mali robiť, keď opustíme tento zelený dom, ktorý nás chránil? (Odneste po sebe odpadky, povedzte „ďakujem“ lesu za to, že nás ukryl).

Kde to bolo ťažké?

Čo si počul v lese?

Čo si videl v lese?

Čo ste cítili, cítili, prežívali?

Čo prekvapilo?

Čo vás znepokojilo?

Výchova k láske k rodnej prírode.

Príloha 3

Didaktický materiál používa sa pri výučbe sekcie

"Rozmanitosť zvierat"

Zadania k téme "Lesné zvieratá"


odpoveď: medveď.


    Krížovka na tému „Hmyz z lesa“

Hádaj hádanky o hmyze, napíš hádanky do krížovky.

Vodorovne:

    Vo svete žije huslista,

Nosí frak a chodí cvalom. (Kobylka.)

    modré lietadlo

Sedel na žltej púpave. (Vážka.)

Kto ho zabije, preleje svoju krv. (Komár.)

Vertikálne:

    1. Kto býva za pecou

Nenecháva ma v noci spať?

Nájdite materiál na akúkoľvek lekciu,

Abstraktné otvorená lekcia V stredná skupina

po celom svete na tému:

"Voda a jej vlastnosti."

(stredná skupina)

Spracoval: Mitenko G.M.

Zhrnutie otvorenej lekcie o vonkajšom svete pre deti strednej skupiny:

Téma: "Voda a jej vlastnosti."

Obsah programu:

1. Obohatiť vedomosti detí o vlastnostiach vody (bezfarebná, bez chuti, priehľadná kvapalina).

2. Rozvíjať u žiakov myslenie, zvedavosť, kognitívny záujem o proces samostatného vykonávania experimentov.

3. Formovať sociálne zručnosti u detí: schopnosť pracovať v skupine, formulovať svoj názor. Naučte deti rešpektovať vodu.

Práca so slovnou zásobou: zaraďte slová do aktívneho slovníka: tekuté, bezfarebné bez chuti, priehľadné.

Materiály a vybavenie:

  1. Vybavenie na experimenty: okuliare s čistá voda, pohár mlieka, kvaš, kefka, cukor, soľ, jednorazové vrecúško na čaj, kvety tymianu, čajník, lyžičky, obrúsok.
  2. Schémy-symboly označujúce vlastnosti vody.
  3. Emblém "Hashed your hands - close the kohútik."

Prípravné práce:

  1. Čítanie "Príbeh kvapôčky" - autori: Maria Shkurina a Natalia Kirilenko.
  2. Rozhovory na tému: „Kde môžete nájsť vodu?“, „Kto žije vo vode?“, „Kto potrebuje vodu?“.
  3. Vzhľadom na ilustrácie o vode.
  4. Vykonávanie experimentov (premena vody na ľad, ľad na vodu).

Metódy a techniky:

  1. Verbálne metódy – (umelecké slovo, pátracie otázky, rozhovor).
  2. Metódy zvyšovania kognitívnej aktivity – experimentovanie.
  3. Vizuálne: ilustrácie, symboly.

Priebeh kurzu.

Vodná časť:

Vychovávateľ: Chlapci, koľkí z vás vedia, kto sú títo vedci?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Presne tak, vedci sú ľudia, ktorí študujú všetko okolo. Ako funguje auto, ako svieti slnko, ako idú hodiny, prečo v noci svietia hviezdy a oveľa viac. Navrhujem, aby ste sa dnes zahrali na vedcov-výskumníkov. Súhlasíš?

Vychovávateľ: A čo budeme skúmať, sa dozviete, ak uhádnete moju hádanku:

Ak sú naše ruky vo vosku,

Ak sú na nose škvrny,

Kto je teda náš prvý priateľ,

Odstráni nečistoty z tváre a rúk?

Bez čoho sa mama nezaobíde

Žiadne varenie, žiadne umývanie

Bez čoho, povieme priamo,

Človek zomrie?

Aby z neba pršalo

Aby narástli klasy chleba

Aby sa lode plavili

Nemôžeme žiť bez...

deti: Bez vody

Hlavná časť:

Vychovávateľ: Výborne chlapci. Hádanku ste uhádli správne. Dnes budeme skúmať vodu a zoznámime sa s jej vlastnosťami. Najprv však navrhujem, aby ste si zapamätali, kde žije voda? Kde ju môžeme vidieť?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Kto potrebuje vodu?

Odpovede detí.

Pedagóg: Pomáham formulovať odpovede detí, objasňujem význam vody pre všetko živé.

Vychovávateľ: Voda sa dá naliať do akéhokoľvek jedla, do pohára, do taniera a zmení svoj tvar, teda roztečie sa.A ak nalejete vodu na stôl, na zem, bude to vyzerať ako mláka. (Všetky tieto akcie demonštrujem vodou). Voda je kvapalina.

Vychovávateľ: Chlapci, čo si myslíte o daždi - Toto je voda?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Je to tak, chlapci, dážď pozostáva z kvapiek vody. Poďme sa zahriať pred výskumom, dobre?

Minúta telesnej kultúry "Dážď".

Dážď, dážď, čo to leješ? - 4 bavlny,

Nenecháš nás kráčať. - povodne.

Dážď, dážď, plné oblievanie - 4 tlesknutia

Deti, zem, les do mokra. - Skákanie na mieste.

Po daždi v krajine - Chôdza.

Preskočíme cez mláky. - Skákanie "cez mláky"

opatrovateľka: Chlapci, čo myslíte, akú farbu má voda?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Správne je voda bezfarebná, teraz to skontrolujeme.

Na stole učiteľa je biely list papiera, pohár mlieka, pohár vody.

Vychovávateľ: Akú farbu má mlieko? (Biely). Akú farbu má list papiera? (Biely). Môžete povedať o vode, že áno biela farba?

Odpovede detí.

Záver: Voda nemá farbu, je bezfarebná.

Vychovávateľ: Chlapci, viem, že voda môže zmeniť svoju farbu. Chcete si to overiť?

Odpovede detí.

Na stole sú 2 poháre vody, kvaš a mlieko.

opatrovateľka: Skúsme zmeniť farbu vody, ponorte kvašovú kefu a uvidíme, čo sa stane s vodou. Zmenila voda farbu?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: A do ďalšieho pohára vody si nalejeme mlieko a uvidíme, čo sa stane s vodou v tomto pohári. Zmenila voda farbu?

Odpovede detí.

Záver: Voda môže meniť svoju farbu v závislosti od toho, čo sa do nej pridáva.

Vychovávateľ: Chlapci, poďme k inému stolu. Pred vami sú poháre s vodou. Vyskúšajte chuť vody?

Odpovede detí.

Záver: Voda nemá chuť, voda je bez chuti.

Vychovávateľ: A teraz navrhujem, aby ste ovoňali vodu v pohároch, cíti voda niečo?

Odpovede detí.

Záver: Voda ničím nezapácha, nemá žiadnu vôňu

Pedagóg: Čo si myslíte, môže voda zmeniť svoju farbu, chuť a vôňu zároveň?

Odpovede detí:

Učiteľ: Teraz vám, chlapci, dokážem, že voda môže zmeniť svoju farbu, chuť a vôňu.

Vychovávateľ: Do kanvičky na lúhovanie čaju nalejeme prevarenú vodu, pridáme čajové vrecúško, lístky tymiánu, kanvičku prikryjeme obrúskom a necháme vylúhovať. A v tomto čase budeme hrať s vami.

Prstová hra „Čajník a šálky“

Je nám zima! Ach nie nie nie! (vyhrážame sa ukazovák)
Kanvica, rýchlovarná kanvica, pomôžte, (kanvica: zaťať ruku v päsť, narovnať malíček)
Nalejte do našich pohárov (pohár: dlaň napoly otvorená)
Teplý, teplý, teplý čaj! (jedna ruka zobrazuje šálku, druhá je čajník nalievajúci čaj do šálky).

Vychovávateľ: Pozrime sa, na čo sa naša voda zmenila?

Každému dieťaťu nalejte čaj do hrnčeka.

Vychovávateľ:Čo je ona?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Výborne deti, voda správne zmenila farbu.

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Teraz ovoniavajte vodu. Má naša voda nejaký zápach?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Je to tak, naša voda získala príjemnú vôňu - to je vôňa tymiánu.(Liečivá bylina, ktorá má veľa vitamínov.)

Deti dostávajú misky cukru a lyžice.

Vychovávateľ: Teraz chlapci dávajú hmotu, ktorá je na vašom stole, do hrnčekov. Premiešajte a teraz ochutnajte vodu. Ako chutila?

Odpovede detí.

Vychovávateľ:Čo si myslíte, že ste pridali do vody?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Akí ste dobrí ľudia, táto látka je cukor. A tak chalani z našej vody dopadli výborne lahodný čaj. Je to pravda?

Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem ísť na stoličky. Dnes sme sa veľa rozprávali o vode, veľa sa o nej dozvedeli, pili lahodný zdravý čaj, porozprávajme sa o nej.

Voda má svoje vlastnosti:

  1. Voda je kvapalina, možno ju liať, liať, liať.
  2. Voda je bezfarebná.
  3. Voda je bez chuti.
  4. Voda je bez zápachu.

Vychovávateľ: Ale nezabudnite chlapci, voda môže meniť vlastnosti v závislosti od toho, čo sa do nej pridáva.

Vychovávateľ: Chlapci, viete, že vodu treba chrániť? (odpovede). Keď si umývate ruky, musíte zavrieť kohútik.

Vychovávateľ: Vody je veľa, ale na umývanie, varenie je potrebná len čistená voda. A získať čistá vodaľudia vynakladajú veľa úsilia. Preto musíte šetriť vodou, pevne zatvorte kohútik.

Potok vyschol, prameň zoslabol,

A sme z kohútika kvapkanie-kvapkanie-kvapkanie,

Plytké rieky a moria

Neplytvaj vodou nadarmo, nadarmo, nadarmo,

A potom prejde pár rokov -

A nie je tam voda - nie, nie, nie ...

Voda sa musí šetriť. A aby ste na to nezabudli, tu je pre vás pripomenutie: „Umyte si ruky – pevne vypnite kohútik“

Odkiaľ pochádza sneh a ľad?

(svet)

1 trieda

lekcia: Svet.

kapitola : "Človek a príroda"

Téma lekcie : "Odkiaľ pochádza sneh a ľad?"

Typ lekcie : Objavovanie nových poznatkov.

Účel lekcie : organizovať praktické aktivity, v dôsledku ktorých žiaci vyzdvihujú vlastnosti snehu a ľadu.

Úlohy:

    Vzdelávacie : vytváranie podmienok pre oboznamovanie žiakov s vlastnosťami snehu a ľadu a s využitím týchto vlastností v živote; pokračovať v učení praktický výskum prírodné objekty a javy.

    vyvíja sa: vytváranie podmienok pre rozvoj kognitívnych procesov mladších školákov používanie multimediálnej prezentácie; podporovať rozvoj tvorivých schopností; rozvoj emocionálnej reakcie na umelecký opis prírodného javu „obdivovať“, „prekvapiť“, „radovať sa“; rozvíjať kreativitu a zvedavosť vzdelávacie aktivity na základe pozorovania, porovnávania, analýzy, zovšeobecňovania.

    Vzdelávacie: ukázať potrebu samostatného vyhľadávania informácií.

formovať ekologickú kultúru žiakov.

Univerzálny vzdelávacie aktivity :

kognitívne UUD-

rozvoj kognitívneho záujmu o poznanie okolitého sveta, schopnosť analyzovať objekty s výberom vlastností;

komunikatívne UUD -

rozvoj schopnosti presne a správne vyjadrovať svoje myšlienky, spolupracovať, počúvať partnera;

regulačné UUD -

formovanie hodnotiacej nezávislosti žiakov.

predmet -

predstaviť vlastnosti ľadu a snehu s ich tvorbou .

Vybavenie:

pre študentov:

    ilustrácie a fotografie zimnej krajiny;

    experimentálne vybavenie,

    jednotlivé tabuľky na zadávanie zistení výskumu

    grafické diktátové karty,

    učebnica "Svet okolo" Pleshakova A.A.;

    signálne karty

pre učiteľa:

    multimediálny projektor a plátno;

    prezentácia,

    Porovnávacia tabuľka „Vlastnosti ľadu a snehu“.

    obálka s hádankami;

    papierové snehové vločky;

Plánované výsledky a kritériá ich hodnotenia:

študenti sa naučia:

vyvodiť závery o vlastnostiach snehu a ľadu ako výsledok praktických úkonov, znázorniť tieto úkony pomocou diagramov, dodržať učebnú úlohu, prevziať iniciatívu pri vzdelávacej spolupráci, vyjednávať a dospieť k spoločnému riešeniu spoločných aktivít.

Prípravné práce: prechádzka v zimnom lese; pozorovanie sneženia.

Skúmanie snehových vločiek: tvar, štruktúra, vzor.

Náčrt lekcie.

ja.Organizovanie času

Lekcia začína.

Pôjde chlapom na budúce použitie.
Snažte sa všetkému porozumieť
Naučte sa odomykať tajomstvá!

II. Aktualizácia znalostí.

Vytváranie motivácie.

učiteľ : Dnes máme na našej lekcii hostí. Chcete vedieť, kto sú?

Objavil sa na dvore

Je chladný december.

Nemotorné a vtipné

Pri klzisku stojí s metlou.

Na zimný vietor som si už zvykol

Náš priateľ...

(Snehuliak).

Na tabuli sa objaví kresba snehuliakov, ku ktorej je pripojená obálka s hádankami.


učiteľ: Snehuliaci priniesli obálku. Pozrime sa, čo tam je? (kartičky s hádankami) Ak uhádnete hádanky, zistíte, čo majú Snehuliaci najradšej.

V zime letí z neba,
Nechoďte teraz bosí
Každý človek vie
Čo je vždy studené...
(Sneh)

Priehľadné ako sklo
Nedávajte to do okna.
(ľad)

učiteľ : Čo teda Snehuliak miluje najviac? prečo?

Sneh a ľad sú hlavnými znakmi zimy. V zime vidíme vonku veľa snehu a ľadu.

učiteľ : Chcete vedieť, odkiaľ pochádzajú?

Snehuliak nás pozýva odpovedať na túto otázku.

(Trieda je rozdelená do 4 skupín, na stole v každej skupine sú potrebné materiály na skúsenosti a 2 predmety na štúdium (sneh a ľad))

III . Asimilácia nových poznatkov a spôsobov konania

Praktická práca.

učiteľ: Chlapci dnes z vás budú vedci – výskumníci. Do vášho laboratória prišli na štúdium 2 vám známe predmety: sneh a ľad. Treba ich spoločne v skupine zvážiť, naštudovať a porovnať a vyvodiť záver doplnením vety v učebnici o vlastnostiach ľadu a snehu. Každá skupina preskúma jednu nehnuteľnosť.

Otvor učebnicu str. 68. Na stránke vám pomôže obrázok, ktorý vám ukáže, čo musíte s predmetmi urobiť, aby ste dospeli k záveru. Prediskutujte so skupinou, ako dokončíte úlohu.

Študenti diskutujú o pláne na splnenie úlohy a zdvihnú signálnu kartu Zelená farba hore (správa o pripravenosti).

učiteľ : kde zacinas pracovat?

deti : najprv sa pozrite na obrázok (naučte sa, čo robiť s objektmi), potom vykonajte akciu s 1 objektom a prečítajte si záver, ktorý je navrhnutý v návode, potom vykonajte akciu s 2 objektmi a urobte záver o vlastnosti 2 objektov, potom jednoduchou ceruzkou dokončite vetu v učebnici o vlastnosti 2 objektu.

sa objaví na tabuli krok za krokom plán práca.

Pracovný plán:


Žiaci pracujú samostatne v skupinách a plnia úlohu.

Po dokončení práce jeden zástupca zo skupiny prečíta záver a vysvetlí, prečo k tomuto záveru dospel.

1 skupina:

Vezmite palicu a zapichnite ju do snehu.(Je voľný)

Strčte to do ľadu. (tvrdý, krehký)

Vezmite kladivo. Naraziť na ľad. Urobte záver.

Záver: Sneh je sypký. Ľad je krehký, keďže sa lámal kladivom.

2 skupina:

Na farebný papier dáme sneh a ľad.

Povedzte nám o farbe snehu a ľadu.

(Jeden študent v lavici položí trochu snehu na farebnú figúrku a ďalší kus ľadu).

Záver: Sneh je biely. Ľad je bezfarebný.

3. skupina:

Ktorá látka sneh alebo ľad má vlastnosť priehľadnosti?

Ako dokázať?

Záver: Sneh je nepriehľadný. Ľad je priehľadný, pretože je cez neho možné vidieť iné predmety.

4. skupina: Do pohárov s vodou dáme na konci pokusov kúsok ľadu a guľu snehu, uvidíme, čo sa stane.

Záver: Keď je teplo, sneh a ľad sa topia. Vzniká voda. To je to, čo sme pozorovali z našej skúsenosti.

Pri kontrole práce na tabuli sa urobí záznam o závere formou pomocných slov.

SNEH ICE

Voľná ​​Krehká

Biela Bezfarebná

Nepriehľadné priehľadné

rozplynúť sa

Deti dopĺňajú stôl

Látky

Farba

Transparentnosť

Účinok tepla

Iné vlastnosti

SNEH

ICE

Fizminutka

V noci bola zima a...

Korčuľami krájame ľad.

Utiekol, zvalil sa

Pošmykol sa a spadol.

Znova sa postavte na nohy

Vyvýšené na prstoch

Všetci spolu vyskočili,

Musíme ísť na lekciu

IV .Primárna kontrola porozumenia preberanému

1. Rozhovor o tom, odkiaľ pochádza sneh a ľad.

učiteľ: Takže sneh a ľad majú rôzne vlastnosti. Čo ak majú niečo spoločné? Kde v prírode ste videli ľad? (V kaluži, v rieke, na mokrej ceste)

A v prírode nájdete aj ľadovce a ľadovce (Učiteľ ukazuje obrázky)


Čo je teda ľad? (Je to zamrznutá voda)

Ak je ľad zamrznutá voda. Čo je potom sneh? (Sneh je veľa snehových vločiek)

Ako vyzerajú snehové vločky? (Hviezdičky, šesť lúčov, všetky snehové vločky majú individuálny tvar a nie je možné nájsť dve rovnaké snehové vločky.)

Kde sa podľa vás tvoria snehové vločky? (Na oblohe, v oblakoch) A ako?

Vypočujte si Snehuliaka, ako to vysvetľuje prírodný úkaz. (Znie zvuková nahrávka s fragmentom z príbehu Marty Gumilyovskej „Kde sa rodí sneh?)

Kedysi to bolo, že sneh boli zamrznuté kvapky vody. Mysleli si, že vychádza z rovnakých oblakov ako dážď. A nie je to tak dávno, čo bola záhada zrodu snehových vločiek vyriešená a potom sa dozvedeli, že sneh sa nikdy nezrodí z vodných kvapiek. Kvapky vody sa môžu stať krúpami, hrudkami nepriehľadného ľadu, ktoré niekedy ide v lete spolu s dažďom. Kvapky vody sa však nikdy nezmenia na krásne šesťhranné snehové vločky. Všetko je úplne inak . Vodná para stúpa vysoko nad zem, kde je silný chlad. Tam sa z vodnej pary okamžite vytvoria drobné ľadové kryštály. Nie sú to tie isté snehové vločky, ktoré padajú na zem, sú stále veľmi malé. Šesťhranný kryštál však neustále rastie, vyvíja sa a nakoniec sa stáva úžasne krásnou hviezdou. Snehové vločky pomaly - pomaly klesajú, zhromažďujú sa vo vločkách a padajú na zem.

2. Pozorovanie.

Zvážte snehové vločky. Koľko lúčov má každý z nich?

Aký je tvar snehovej vločky? Sú všetky snehové vločky rovnaké?

Aké tajomstvo snehových vločiek sme sa dnes naučili?

Deti si prezerajú rôzne obrázky snehových vločiek.

učiteľ: Aké zaujímavé veci o vzniku snehu ste sa dozvedeli z príbehu o snehuliakovi? Diskutujte o odpovedi na túto otázku v skupine.(Jedna skupina hovorí podľa ľubovôle a ostatní sú vyzvaní, aby doplnili odpoveď) .

Záver: Na oblohe v oblakoch sa tvoria snehové vločky. Mraky sú hromadenie kvapiek vody na oblohe. V teplom počasí padajú vo forme dažďa. Keď príde zima, kvapky vody sa premenia na snehové vločky.

učiteľ: Študovali sme vlastnosti snehu (karta so slovom „sneh“ sa objaví na tabuli) a ľadu (karta so slovom „ľad“).

voda

Pozostávajú z vody (karta) učiteľ: Ako spolu tieto objekty súvisia? Ukážme tento vzťah na diagrame pomocou šípok.

voda


Tak poďme na tozáver: "Sneh a ľad sú zamrznutá voda."

Fizminutka.

Ako páperie lietame

Sme otrasení vetrom

Letíme biele kŕdeľ

Chceme si ľahnúť na zem.

V .Úvaha

Chlapci, čo nové a zaujímavé ste sa naučili na lekcii?

Snehuliaci vám ponúkajú hru „Áno alebo nie.“ Ponuku nazývajú, ak súhlasíte, nakreslite modrý kruh, ak nie, červený. Táto hra vám pomôže zhodnotiť vašu prácu v triede. (Jeden žiak dokončí úlohu na tabuli, zvyšok na kartách)

    Sneh sa topí na vodu.

    Ak voda zamrzne, zmení sa na ľad.

    Sneh je bezfarebný.

    Ľad je priehľadný.

    Snehové vločky majú päť lúčov.

    Sneh je sypký.

    Ľad je krehký.

    Sneh je nepriehľadný.

    Všetky snehové vločky sú rovnaké.

    Sneh je biely.

Vzájomné overovanie.

učiteľ: Porovnajte svoje odpovede s odpoveďami snehuliakov. Pre správnu odpoveď - vložte znamienko plus.

odozva modelu.

Zdvihnite ruku, kto má všetky plusy.

(Snehuliaci darujú deťom krásne snehové vločky)

VI .Domáca úloha:

Kreatívna práca.

učiteľ: Pamätáte si, aký tvar snehových vločiek padal na vaše rukavice počas chôdze? Všetky sú iné a veľmi krásne, ale vždy majú šesť lúčov, šesť ihiel.

Skúste si doma nakresliť svoju vlastnú jedinečnú snehovú vločku.

Ďakujem za lekciu!

Zdroje

Abstrakt lekcie o okolitom svete v skupine seniorov
Vzdelávacia oblasť „Kognícia“ pre starších ľudí

Kolomytseva Raisa Vladimirovna, učiteľka MBDOU "Rainbow" v obci Tatsinskaya, Rostovská oblasť.
Popis materiálu: Materiál pripravený pre staršie deti predškolskom veku, a bude tiež užitočná pre učiteľov, ktorí vedú kruhy o ekológii.
Cieľ: Obohatenie vedomostí detí o zvieratách Arktídy a Antarktídy.
Úlohy:
- Vytvárať predstavy detí o zvieratách severnej krajiny.
- Rozvíjať pomocou obrazového materiálu záujem o svet okolo nás, environmentálne myslenie.
- Obohaťte a aktivujte slovnú zásobu detí o slová: pevnina, Antarktída, ľadový medveď, sob, tučniaky, ľadovec, ľadoborec.
- Pestovať záujem o umelecké slovo, hádanky, schopnosť pozorne počúvať a hádať ich.

Prípravné práce: Skúmanie zemegule a mapy zemského povrchu, rozprávanie o zvieratách z Antarktídy, kreslenie nekonvenčný spôsobľadový medveď, čítanie fikcia o severských zvieratách, prezeranie prezentácií o Severe.

Metodológia:
Učiteľ prinesie hračku ľadového medveďa.
Vychovávateľ: Deti, kto nás prišiel navštíviť?
deti: Mláďa medveďa bieleho.
Vychovávateľ: Medvedík sa volá Umka a je veľmi rozrušený - stratil sa a nemôže nájsť svoju mamu. Deti nemôžu žiť bez dospelých, pomôžme mu a poďme cestovať do severských krajín
prezentáciu
Vychovávateľ: Planéta Zem je obrovská guľa. Väčšina z nich je pokrytá vodou a ľudia a zvieratá žijú na súši. Antarktída je na južnom póle.

Žiadny začiatok, žiadny koniec
Bez hlavy, bez tváre
Každý vie, mladý aj starý,
Že je veľká guľa.
Zem

Vychovávateľ: Ako môžeme vidieť celú Zem naraz?
deti: Na zemeguli.
prezentáciu
Vychovávateľ: Prečo je Antarktída na zemeguli označená bielou farbou?
deti: Pretože je tam sneh a ľad.
Vychovávateľ: Ako môžeme ísť na takú dlhú cestu, akú dopravu použiť – ak je veľa vody a ľadu?
deti: loď, ľadoborec
Vychovávateľ: Toto je loď so silnou provou, rozbíja aj tie najsilnejšie ľadové kryhy a volá sa ľadoborec
Prezentácia.
Vychovávateľ: No Umka, nehnevaj sa, ideme hľadať tvoju mamu na ľadoborec cez sneh a ľad. Počúvanie audionahrávky: Pieseň mamuta. (Nech matka počuje...)

Oceán je pokrytý ľadom
Vlny v ňom nezúria.
On je od konca do konca
Ako ľadová púšť
Kráľovstvo chladu a temnoty
Kráľovstvo matky je zima.

Tu plávajú ľadovce - sú to obrovské bloky ľadu, ktoré plávajú v oceáne.
Prezentácia.
- Konečne som sa dostal na breh a čo je na oblohe? (Northern Lights) Polárna žiara svieti len na tejto pevnine, trblieta sa farebnými svetlami.
Prezentácia.

- Ani v lete sa sneh neroztopí,
Slnko nie je dostatočne silné
Nebeská dúhová farba
Občas sa prezliecť
Čo je to za zázračný odev?
Toto je (Northern Lights).

- Vychovávateľ:Často tu zúria snehové búrky a zúria mrazy, je tu veľká zima, celá zem je pokrytá ľadom a snehom a nikdy sa neroztopí. Tento kontinent nie je nikdy teplý. Je tu veľa zvierat, počúvajte hádanku:

B veľké rohy, vysoké nohy
V snehu chodí úplne bez cesty.
Dokáže človeku pomôcť v podnikaní.
Jazdí deti na rýchlych saniach.
(sob)

Prezentácia.

Vychovávateľ: Sob je veľké zviera s rozvetvenými rohmi a širokými kopytami, celé telo je pokryté hustou teplou srsťou. Prečo jeleň potrebuje teplú, hustú vlnu?
deti: Aby som sa nebál chladu.
Vychovávateľ: Samozrejme, pretože sú silné mrazy a vlna zachraňuje pred chladom. Jelene žijú v stádach a cestujú spolu pri hľadaní potravy, živia sa machom, lišajníkmi, hubami a listami. Človek skrotil jelene a teraz pomáhajú ako vozidlo. Soby sú zapriahnuté do tímu a môžu cestovať na veľké vzdialenosti. Poďme si zahrať hru: "Jelen". Deti zobrazujú jeleňa a vykonávajú pohyby.

Sob sa celý deň prechádza v závejoch
(Deti, ruky prekrížené hore ako jelene parohy a zdvihnite nohy vysoko)
A unavený - odpočívajúci
Kopytom ryje mech

(Deti sa zastavia, šúchajú nohami, akoby z nich kvapkal mech)

Vychovávateľ: Umka, toto nie je tvoja mama? Nie, nie on, no, hádajme ďalšiu hádanku, možno je o jeho matke.

Naučil sa lietať
Vie plávať a potápať sa.
Prechádza sa v kŕdli medzi ľadovými kryhami
Dôležitý vták ... tučniak
Prezentácia.

Vychovávateľ: Deti, čo viete o tučniakoch? (odpovede detí)
Príbeh učiteľa: Tučniaky nelietajú, ale vodné vtáctvo. Najväčším druhom je tučniak cisársky. Majú veľmi hrubú vrstvu tuku, ktorá pomáha znášať chlad a mráz. Krátke krídla sú navrhnuté tak, aby mohli pracovať vo vode, ako lodná vrtuľa, a nohy sú malé a posunuté dozadu, takže tučniak chodí vtipne a kolíše sa zo strany na stranu. Labky majú plávacie membrány. Tučniaky sa ponárajú do vody a chytajú ryby. Tučniaky žijú vo veľkých kŕdľoch. Samička znesie vajíčko a vyliahne sa malý ... .tučniak. Otec tučniak pomáha pri inkubácii vajíčka, samičku vymení a sám inkubuje. Potom obaja rodičia tučniaka vychovávajú, starajú sa oň – kŕmia ho, chránia pred nepriateľmi. Zvieratá a vtáky treba chrániť a chrániť, hrozí im vyhynutie.

Tučniaky žijú v kolónii
Rovní a jednotní
Tučniak tučniak - brat rodák
Žijú ako jedna rodina.

Poďte, deti, choďte ako tučniaky (Deti si dajú nohy k sebe a predstavia tučniakov0
Vychovávateľ: Deti, čo si myslíte, je tu matka nášho dieťaťa? Poznám ďalšiu hádanku, pozorne počúvaj.

V lese má brata
On sám pláva v ľade,
Hnedý brat a je celý biely
Ale rovnako silný, odvážny
Ľadový medveď
Prezentácia.

Vychovávateľ: Prečo sa medveď volá biely? (kvôli farbe srsti) Nazýva sa aj ľadový medveď, severský medveď, morský medveď. Toto je veľké zviera s plochou hlavou, silné nohy a na labkách sú plávacie blany. Koža medveďa je čierna a srsť je biela. Dobre si rozmyslite, ako to pomáha biela farba medveď? ( Biela vlna pomáha dobre sa maskovať medzi snehom a ľadom) Ľadový medveď beží rýchlo a dobre pláva a veľmi miluje ryby. Ako sa volá medvedík? (medvedice) Pozri, veselo sa usmieva naša Umka, mamu našiel a teraz nie je osamelý. Všetkým ďakuje a ponáhľa sa čím skôr domov, rozlúčime sa a zaželáme šťastnú cestu. (učiteľ odoberie hračku)
Vychovávateľ: Tak kde sme dnes boli?
- Ako vyzerajú soby?
- Čo jedia jelene?
Sú tučniaky zvieratá alebo vtáky?
Ako sa tučniakom liahnu mláďatá?
- Ako vyzerá ľadový medveď?
- Čo to žerie?
Pozri, Umka nám nechala ľadovú kryhu ako darček, otvorme ju a uvidíme, čo tam je. Ako poďakovanie za pomoc nám Umka venovala omaľovánky severských zvieratiek. Neskôr ich vyfarbíme. Tu sa naša cesta skončila.
prezentáciu

Prezentácia na tému: Zvieratá severu

Mestská rozpočtová materská škola vzdelávacia inštitúcia

"MATERSKÁ ŠKOLA kombinovaný typ№178 »

Abstraktné

Záverečná lekcia o oboznámení sa s vonkajším svetom

v strednej skupine.

(S prvkami rozvoja reči, vizuálna aktivita a IKT)

Vychovávateľ: Ilyina I.M.

Voronež, 2012

Predmet : "ročné obdobia"

Ciele :

1. Upevniť a zovšeobecniť poznatky o ročných obdobiach, o ich znameniach;

2. Upevniť poznatky o živote zvierat a vtákov v iný čas roku;

3. Pokračovať v učení, správne, pomenovať mláďatá zvierat, ich biotop;

4. Učte deti dávať podrobné, odôvodnené odpovede;

5. Rozvíjať logické myslenie, pozornosť, pamäť, pozorovanie;

6. Rozvíjať schopnosť reflektovať svoje postrehy a poznatky v tvorivej činnosti;

7. Vštepovať lásku k pôvodnej prírode;

8. Formovať estetické cítenie;

Vybavenie.

    Demo: Počítač, plátno, projektor

Táto lekcia má .

Priebeh lekcie:

Deti sedia na stoličkách pred obrazovkou.

prstová hra :

Od cencúľ - zvoní, zvoní, zvoní!
(tlieska vpravo a vľavo)
Zobuď sa javor, javor, javor!
(ruky hore - krútiť prstami)
Sneh sa roztopil, sneh, sneh!
(trasenie štetcov)
Brooks na úteku, na úteku, na úteku!
(vlnové pohyby kefiek)
Hromové kroky: hore, hore, hore.
(dupnúť)
Môžete počuť púčiky na stromoch:
Tlieskať, tlieskať, tlieskať
(tlieskať rukami pred vami)

Vychovávateľ: Petruška nás dnes prišla navštíviť 1 snímka

Petržlen: Kto z vás sedí smutný?

Kto vyzerá kyslo?

Zábavný výlet je povznášajúci. Ideme cestovať cez ročné obdobia.

Vychovávateľ:

Poznáte ročné obdobia?

Hádaj o nich hádanky.

Hra "Hádaj!"

(Petrushka robí hádanky, s každou novou odpoveďou sa na obrazovke objaví obrázok zobrazujúci príslušné ročné obdobia.)

snímka 2

    Prišla taká zasnežená

Zahalený v bielych šatách

Lesy, polia, domy a ulice.

Teraz ticho, teraz sa točí ako víchor (zima)

snímka 3

    Svitá skoro ráno

Dutiny sem a tam

Potok hučí ako vodopád.

Do vtáčej búdky prilietajú škorce.

Kvapky zvonia pod strechami.

Medveď zo smreka vstal z postele. (Jar)

snímka 4

3. Hádaj sezónu:

Počasie je horúce

Slnko vychádza skoro

Cez deň sa ohrieva a pečie,

Rieka nás láka chladom,

Na bobule treba ísť do lesa. (Leto)

snímka 5

4. Hádaj ročné obdobie:

zber,

Krásny farebný les

Pokosené polia vlhnú,

Po oblohe sa prechádzajú oblaky

Vtáky lietajú na juh. (jeseň)

Konverzácia: „Pamätajte si znamenia“

Vychovávateľ:

Pozrite sa na obrázky zobrazujúce ročné obdobia a zapamätajte si znamenia každého z nich. Čo sa deje v zime.

snímka 6 (obrázok jari.)

deti: Všetko je pokryté snehom, mráz, zima, ľudia sú oblečení v teple, medveď spí v brlohu.

Vychovávateľ:

Chlapci, skúste teraz podľa zvuku uhádnuť, o ktorej sezóne sa bude diskutovať. Snímka 7 (zvuky jari)

Výborne, presne na jar. A ako ste uhádli? Aké ďalšie príznaky jari poznáte?

deti: Sneh sa roztopil, zelené listy kvitnú, vracajú sa z juhu sťahovavých vtákov.

Vychovávateľ: Teraz povedz petržlen, ako sa príroda mení v lete? (Snímka 8)

deti:

Je horúco, môžete sa opaľovať a kúpať, v lese je veľa kvetov, húb a lesných plodov.

opatrovateľkačíta báseň A. Feta.
Lastovičky sú preč
A včera svitalo
Všetky veže lietali
Áno, blikala ako sieť
Cez tú horu.
Večer všetci spia
Vonku je tma.
List opadá suchý
V noci sa vietor hnevá
Áno, zaklopte na okno.

O akom ročnom období báseň hovorí?(Snímka 9)

opatrovateľka: pomenovať jesenné znamenia.

deti:Často prší, listy na stromoch žltnú a opadávajú, sťahovavé vtáky odlietajú do teplejších oblastí.

Hra „Štvrtá extra“

Na obrazovke sa objavia ilustrácie zobrazujúce ročné obdobia. Dieťa musí uhádnuť, ktorý obrázok je nepárny a prečo.

Minúta telesnej výchovy

"Pre bobule"

Jeden dva tri štyri päť!

Ideme na prechádzku do lesa

Na čučoriedky, na maliny,

Na brusnice, na kalinu.

Nájdeme jahody.

A vezmi to môjmu bratovi.

Vychovávateľ:

Ktoré ročné obdobie máš najradšej a prečo? (odpovede)

A teraz vám navrhujem nakresliť svoju obľúbenú sezónu.

Zhrnutie lekcie.

Petržlen : Deti, rád som s vami cestoval!

Viete veľa o ročných obdobiach a milujete ich!

Tvoje kresby o prírode sú krásne a zaujímavé.

Určite prídem znova!

Zbohom!

Pri príprave lekcie boli použité tieto knihy:

1. A.A.Vakhrushev, E.E.Kochemasova, Yu.A.Akimova, I.K.Belova "Ahoj svet! Svet okolo pre predškolákov. Smernice pre vychovávateľov, učiteľov, rodičov." - M .: "Balass" 2001. - 304 s.

2. V.N. Volchkova, N.V. Stepanova "Rozvoj a vzdelávanie detí v predškolskom veku. Praktický sprievodca pre učiteľov materských škôl." - Voronež: TC "Učiteľ", 2001. - 392 s.